doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Pakdemirli’den Üreticilere Mesaj: ‘Samsun’da Verim Arttı’

Pakdemirli'den Üreticilere Mesaj 'Samsun'da Verim Arttı'
Daha Fazla Göster

Pakdemirli’den Üreticilere Mesaj: ‘Samsun’da Verim Arttı’ Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Samsun’da damla sulama yöntemi ile verimin arttığını söyledi

13 bakan 6 Samsun

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Samsun’da damla sulama yöntemi ile verimin arttığını belirterek, “Su kullanımını azaltırken, enerji kullanımını da sınırlamamız gerekiyor. Tarımsal sulamada yeraltı suyu kullanımının azaltılmasına yönelik destekleme modellerinin oluşturulması konusunda da adım atacağız” dedi.

13 bakan 2 Samsun

ÖNEMLİ BİR AŞAMADAYIZ
Samsun’da ‘Damla Sulama Yöntemi’ ile verimin arttığını belirten Bakan Pakdemirli, “Tarımsal kuraklığa karşı özellikle gece sulaması yapılması ve damla sulamaya geçilmesi gerekiyor. Tarımsal sulamada yeraltı suyu kullanımının azaltılmasına yönelik destekleme modellerinin oluşturulması konusunda da adım atacağız. Su kullanımını azaltırken, enerji kullanımını da sınırlamamız gerekiyor. Atmosfer-toprak-bitki ilişkilerini devamlı izleyerek çiftçiye sulama konusunda bildirimde bulunan akıllı tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması için de önemli bir aşamadayız” dedi.

13 bakan 3 Samsun

EKİLMEYEN ARAZİ KALMADI
‘Damla sulamada malımız daha kaliteli oldu’ diyen üretici Engin Albayrak, “Damla sulamada malımız daha kaliteli oldu. Su tasarrufu oluyor. İlerleyen zamanlar da su sıkıntısı çekeceğimizden, komple artık damla sulama yöntemine dönüyoruz. Üretim hem tonaj bakımından hem de kalite bakımından çok daha üst seviyede. Sulama birliğinin çalışanlarına cep telefonlarından dahi ulaşılabiliyoruz. Bir sorun var hemen gelip, bakıyorlar. Onarılacak bir şey varsa, hemen yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

13 bakan 1 Samsun

Üretici Özkan Gündüz ise, “Suları önceden tedarik etme durumumuz, sondaj çıkan yerlerde sondajla suluyorduk, ırmağa yakın olan tarlaları ırmaktan suluyorlardı. 5 km arayla kurutma kanallarımız var. Onlara verilen sularla alanbilenler ekiyordu. Sondaj olmayan bölgelerde sadece kuru ekim oluyordu, sebze ekilmiyordu. Ama şu anda ekilmeyen arazi kalmadı, her taraf ekilebiliyor” diye konuştu.

13 bakan 4 Samsun

13 bakan 5 Samsun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir