banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

15.09.2019, 17:43 14

“ÖZGÜN” AĞIRLIK

Kolay olmayan neyi istiyorsun. Bu benim hayatımda olmalı. Son nefesimi vermeden yapmam gerekiyor dediğin kaç rüyan var. Gece olup da uykuya daldığın kaç hülyanı kurban ettin gün yüzüne. ‘Zor ama imkansız değil dediğin’ birkaç yol anlat bize haydi.

Başardım dediğinde seni sen yapacak birkaç örnek ver bize. Zor olacak ki anlamı olsun dediğin ipuçları ver. Dünyanı bir anda değiştirecek, insanlığı bir anda senin hayal ettiğin moda sokacak o sihri anlat bize. Duyalım, duyalım ki ilk başta inanmasak bile alışalım, aşina olalım.

Elinde ölüme dur diyecek bir sır, gideni geri getirecek bir kudret yoksa panik yapma. Çünkü bu ikisinin de sahibi O dur. Sırrın da kudreti, maliki var. Sen bunların dışında ne yaparak değiştirebilirsin ki benim hayatımı.

Son nefes geldiğinde, en başa dönemeyeceksem ne anlatabilirsin ki bana. Ömrümü uzun, hücrelerimi yenileyecek ne koyabilirsin ki masama. Mucize peşindeysen eğer, hemen bir ayna bul, bakabildiğin kadar bak gözlerinin içine.

Kendinden başka ne bulabileceksin bir anlayalım. Aynanın yansıması heyecanlandırmıyor ise seni, kitaba tam bu nokta da en başından yeniden başla. Yolu hatırla. Yolcuyu tekrar bir an. Çok duydun biliyorum ama en büyük mucize sensin. Senden bir tane daha olmaması milyarlarca insan arasında ne enteresan değil mi?

Şu her gün gördüğün ve tanımasan bile yüzlerine baktığın onlarca, yüzlerce simayı bir hatırla. Hepsi aynı, ama hiçbiri sen deilsin. Başlangıcımız aynı, serüven neredeyse kopya, son ise kaderimizle müsemma.

Kalp aynı, göz, kulak, burun herkesin ama yürek, gönül, vicdan ne kadar farklı. Demek ki bizi biz yapan kulak, “burun ve boğaz” değil. “iki ayak, iki kol iki de bacak” hiç değil. Bütün bunlar insan denen varlığın kalıpları.

Daha derin tasvirler usta kalemler tarafından yapılmış. Hepimiz bu kadar aynı iken nasıl oluyor da bu kadar farklı olabiliyoruz. Nasıl olurda hiç kimseyle aynı olamıyoruz. Milyarlarca insan, nasıl bu kadar aynıyken, bu kadar ayrı ve özgün olabiliyor.

Böylesine ortak bir yaşamın içinde, aynı apartman, aynı sokak aynı yol ve aynı havayı teneffüs ederken nasıl bu kadar ayrı düşünebiliyor ve hissedebiliyoruz. Bizi, birbirimizle aynı olmakla suçlayanların bile çözemediği bu “özgün” ağırlık da neyin nesi acaba?

Şaşkınlık ve bir o kadar da heyecan verici değil mi? Peki böylesine benzerken neden bu kadar başkayız. Bizi biz yapan “organ” hangisi acaba. Herkesten ayrıştıran. Faklı kılan. Milyarlarca aynı içerisinde eşsiz kılan nedir o zaman bizleri.

Karakter, gönül, yürek, hissiyat, duygular da neyin nesi, hangi organımız bunlar. Bizi milyarlarca insanın içerisinde eşsiz kılmayı başaran, herkes olmaktan alıkoyan ve birey yapan ne ola ki.

Sonsuzluğun içinde bize hacim vereni söyle Allah aşkına.

Yorumlar (0)
27°
az bulutlu
Namaz Vakti 11 Temmuz 2020
İmsak 03:08
Güneş 05:05
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 22:04