Özel İzinle Üretiliyor! Samsun'da Hasadına Başlandı Samsun'da özel izinle üretilen 60 dönüm salep orkidesinin hasadına başlandı

SAMSUN'DAKİ ÜRETİM ALANI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Ekonomik değerinin yüksek olması ve yumrularının toz haline getirilerek içecek, dondurma, pastacılık ve kimya sektörlerinde kullanılması dolayısıyla talep gören salep orkidesinin Samsun'daki üretim alanı her geçen yıl artıyor.

"BİR AY İÇİNDE TAMAMLAMAYI PLANLIYORUZ"

Ekolojik Üreticiler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EKOMDER) Başkanı Hakkı Karaman, başladıkları salep orkidesi hasadını bir ay içinde tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Hasat ettikleri ürünün yarısını satışa sunup yarısını da tohumluk olarak sakladıklarını belirten Karaman, "Salep orkidesinin yumrularından birini alır, diğerini toprağa yeniden ekeriz." dedi.

"60 TON REKOLTE BEKLİYORUZ"

Karaman, EKOMDER'e bağlı 29 sözleşmeli üretici olduğunu aktararak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz 30 dönüm arazide üretim yaptık ama bizimle sözleşme yapmayan, Tarım ve Orman Bakanlığından izin alıp yasal üretim yapan çiftçi sayısı 150'ye çıktı. Yeni çiftçilerimiz daha çok tohumluk çoğaltmak için üretim yapıyor. Samsun'da 60 dönüm arazide salep orkidesi üretimi yapılıyor. Bu yıl 60 ton rekolte bekliyoruz ama üretimin yarısını piyasaya satışa sunacağız. Geçen yıl yaş olarak tohumluğu 80 ila 100 lira arasında satışa sunmuştuk. Bu yıl 100-120 liradan satışa sunmayı planlıyoruz. Piyasa daha belirlenmedi ama birkaç gün içinde fiyatların netleşeceğini düşünüyorum. Belki fiyatı daha yüksek olabilir. Bu yıl kurutulmuş olarak kilogramını 1500 ila 2 bin lira arasında satacağız."

"DOĞADAN SÖKÜLMESİNİN CEZASI 109 BİN LİRA"

Salep orkidesinin doğadan koparılmasının yasak olduğunun altını çizen Karaman, "Salep orkidesinin doğadan koparılmasına Tarım ve Orman Bakanlığımız araştırma haricinde izin vermiyor. Doğadan sökülmesinin cezası 109 bin liradır." ifadesini kullandı.

Samsun'da Kablo Hırsızlığı! Samsun'da Kablo Hırsızlığı!

"MEMNUNUZ"

Karaman, Bakanlığın salep üretimini bu yıl genelgeyle düzenlediğini anlatarak, "Genelge kapsamında tohumculuk kanununa uygun şekilde üretim yapan çiftçiler, tohumluk satabilecek. Onun dışındakiler üretim izni almış olsa bile sadece gıda amaçlı üretim yapabilecek. Biz de bundan memnunuz." dedi.

19 Mayıs İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli ziraat mühendisi Meryem Çelik de salep orkidesinin ekim ve hasadını sürekli takip ettiklerini vurgulayarak, "Her üretici için hasat ve üretim belgesi hazırlıyoruz. Bunu kayıt altına alıyoruz. Çünkü kesinlikle yasaklı bir bitki. Sadece kayıt altına alınmış ve üretici belgesi olan üreticiler üretim yapabilir." diye konuştu.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.