YÜZDE 20 İNDİRİM

Araç piyasasında yapılacak olan bu güncelleme ile birlikte, satıcılar uyumsuz stoklarını eritmek ve cezadan kaçınmak için yüzde 20'ye varan indirim kampanyaları düzenlemeye başladı.

ARAÇ BAŞINA CEZA ÖDEMEK ZORUNDA KALACAKLAR

GSR2 standartlarına uymayan araçları satan üretici ve distribütörler ceza riskiyle karşı karşıya kaldı. 7 Temmuz'dan sonra uyumsuz araçları satmak isteyen firmalar, araç başına vergisiz fiyat üzerinden yüzde 1 ceza ödemek zorunda kalacaklar.

STOKLARI ERİTMEYE ÇALIŞIYORLAR

Geçen yıl tescilli yüzde 10'a kadar stok yapabilen firmalar, ortalama yüzde 10 civarındaki aylık stoklarını eritmeye çalışıyorlar. AB'den ithal edilen otomobillerin birçok modeli GSR2'ye uyum sağlarken, bazı eski modellerde uyumsuzluk sorunu yaşanıyor. Minimum stok bulunduran markalar, ellerindeki araçları eritemezlerse ceza ödemek zorunda kalacak.

Samsun'da 'Yüzme bilmeyen kalmasın' projesi Samsun'da 'Yüzme bilmeyen kalmasın' projesi

GSR2'nin etkisi ve indirim fırsatlarını değerlendirmek isteyen vatandaşların alımlarıyla birlikte, haziran ayında 100 bin adetlik bir pazar oluşabileceği belirtiliyor. Ayrıca, Çin menşeli motorlara uygulanacak ve 8 Temmuz'da yürürlüğe girecek yüzde 40 ek ÖTV'nin de etkisiyle, haziran ayında sıfır otomobil satışlarının hareketli geçmesi bekleniyor.

GSR2 KAPSAMINDA ZORUNLU HALE GELECEK DONANIMLAR:

Akıllı hız yardımı
Şerit takip asistanı
Alkol kilidi hazırlığı
Kaza veri kaydedici
Kör nokta belirleme
Yaya koruyan ön cam sistemi
Acil durum fren asistanı
Yorgunluk algılama sistemi

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER