Orta Karadeniz mutfağının gelişmiş mutfak kültürüne Samsun'un lezzetleri damga vuruyor. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), bölgede gastronomi turizminin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

LEZZET HARİTASI ÇIKARILIYOR

OKA, Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat'ı kapsayan TR83 Bölgesi'nin coğrafi işaretli ürünler ile ilgili potansiyelinden yararlanılmasını önceliklerinden biri haline getirerek, 2018 yılından bu yana bölgenin kültürel değerlerinin yanı sıra lezzet haritasını çıkarıyor.

SAMSUN'UN TESCİLLİ LEZZETLERİ

Tokat bez​ sucuğu, ​​​​​​Merzifon keşkeği, İskilip turşusu, Samsun kaz tiridi, Bafra nokulu, Yakakent mantısı, Bafra, Çarşamba ve Terme pideleri, Amasya çöreği, Turhal yoğurtmacı, Zile pekmezi, Samsun simidi, Tokat kebabı, Amasya çiçek bamyası, Çorum leblebisi gibi lezzetlere coğrafi işaret alınan bölgede OKA, başka lezzetlerin de tescil edilerek ulusal ve uluslararası tanınırlığının artması için çalışmalar yürütüyor.

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel'den yurt zammı eleştirisi CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel'den yurt zammı eleştirisi

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin,  Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat'ta belediyeler, ticaret ve sanayi odaları, üretici birlikleriyle çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Şahin, OKA olarak coğrafi ürünler için teknik destek vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.