banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Ordu'da üretiliyor, kilosu 20 bin tl!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, arı sütünün kilosunun Türkiye'nin bazı bölgelerinde en az 5-7 bin liradan, az üretildiği dönemlerde 10-20 bin liradan alıcı bulabildiğini söyleyerek, "Arı sütü, arıcılık yapanlara bal satışının yanında büyük kazanç sağlıyor." ifadesini kullandı.

ORDU 13.05.2019, 21:34
Ordu'da üretiliyor, kilosu 20 bin tl!

Başkan Güler, dünyada bal üretiminde Çin'den sonra ikinci sırada yer alan Türkiye'nin en çok bal üreten ili Ordu'da, arı sütü üretiminin ekonomiye büyük katkı sağladığını belirtti.

Kilogramı 5-7 bin lira arasında değişen bu ürünün, iyi bir gelir  kaynağı olduğuna vurgulayan Başkan Güler, Ordu Büyükşehir Belediyesinin ilerleyen  dönemde bununla ilgili çalışmalar yapacağını söyledi.

Güler, bölge halkının arı sütünden daha fazla gelir kazanmasının son  derece mümkün olduğunu ifade ederek, "Türkiye arı sütünden 31 ton ithal ediyor,  biz ise bunun 1 tonunu üretiyoruz. Kavanoz kavanoz, teneke teneke bal üretiyoruz  ama en kıymetli olan arı sütünü ıskalıyoruz. Yani esas para orada. Kilosu 5 ile 7 bin lira arasında değişiyor." ifadelerini kullandı.

Arı sütü üretiminin avantajlarına değinen Başkan Güler, şu sözleri kaydetti:
"Geçtiğimiz günlerde arıcı hanımlar ile sertifika töreninde konuştuk.  Bir hanım bir yıl boyunca 10 kilo arı sütü yapıyor. Kilosunu 5 bin liradan hesap  edersek yılda 50 bin lira yapıyor. Bir günde yarım gün çalışacak ve yılda 50 bin  lira para kazanabilecek. Bu da ayda 4 bin lira yapar. 'Beni işe koy' diye gelen  kişi asgari ücretle 2 bin liraya çalışıyor. Halbuki arı sütünde çalışarak 4 bin  lira para alıyor. Oturduğunuz yerden halı dokumaktan daha faydalı bir iş."

"Arı sütünün  kilosu Türkiye'nin bazı bölgelerinde en az 5-7 bin liradan alıcı buluyor. Az  üretildiği dönemlerde 10-20 bin liradan alıcı bulabiliyor. Arı sütü, arıcılık  yapanlara bal satışının yanında büyük kazanç sağlıyor." diye konuştu. Yeni dönemde tarım alanında gelir getiren bu tür işlere  yoğunlaşacaklarına dikkati çeken Başkan Güler, "Önümüzdeki dönem artık seçim olmayacağı  için geçim dönemi olacak. Geçim de ekonomiyle kalkınmayla ve üretimle olacak.  Onun için çalışmalarımızın birinci unsuru üretim ve verimliliktir. Bununla ilgili  her şeyi değerlendireceğiz. Birlikte kolları sıvayacağız." dedi.

Yorumlar (0)
15°
açık
Namaz Vakti 23 Eylül 2019
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:32
İkindi 15:56
Akşam 18:38
Yatsı 19:58