Hilas Otel

Çelik İnşaat

Her yerde aranıyordu: Karadeniz'de yakalandı

1 Ocak 2014 tarihinde Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde MİT tırlarının durdurulması olayında jandarmaya ihbarda bulunduğu belirlenen ve uzun zamandır aranan FETÖ imamı olan Mustafa İlhan'ın, Ordu'da saklandığı adreste yakalandığı duyuruldu. 

Her yerde aranıyordu: Karadeniz'de yakalandı

Hatay Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Kırıkhan ilçesinde durdurulan MİT tırları olayına karışan ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs", "Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçlarından aranan firari "Ali" kod adlı Mustafa İlhan'ın (37), memleketi Ordu'daki bir evde saklandığı bilgisine ulaşıldı. Bu bilginin üzerine harekete geçen Terörle Mücadele Ekipleri, Ordu'ya giderek şüphelinin evine operasyon düzenledi. Şüpheli Mustafa İlhan, operasyondan sonra gözaltına alınarak Hatay'a götürüldü. Soruşturma dolayısıyla Hatay'a getirilen şüpheli, kentte jandarmadan sorumlu "mahrem imam" olduğunu ve FETÖ'nün MİT tırlarının durdurulması olayında rol aldığını söyledi. 

DERSHANEDE TANIŞTIM

Tutuklanan şüpheli Mustafa İlhan: -"MİT'e ait tırların 1 Ocak 2014'te Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde durdurulması olayıyla ilgili ihbarı yapan kişi benim. Ben bu talimatı 'Halil Müdür' kod isimli FETÖ mensubundan almıştım" ifadelerini kullandı. FETÖ/PDY üyeliğini de kabul ederek, kentte jandarmadan sorumlu "mahrem imam" olduğunu, Kırıkhan'da durdurulan MİT tırlarını da kendisinin ihbar ettiği itirafında bulunan Mustafa İlhan, FETÖ'yle 1998'de gittiği dershanede tanıştığını da söyledi.

ÖĞRETMENLİKTEN İHRAÇ EDİLMİŞTİ

Darbe girişimi sonrasında öğretmenlik görevinden ihraç edilen şüpheli Mustafa İlhan, örgüt üyeleriyle çeşitli oyun programları üzerinden de iletişim kurduklarını söyledi. Örgüt içinde kendisinin sorumluluğundaki askerlerle pastane veya parklarda görüştüğünü söyleyen şüpheli, Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye illerinin jandarma bölge imamı olduğunu öne sürdüğü "Halil Müdür" kod isimli kişinin ise kendisinin üstü konumunda bulunduğunu belirtti.

YAPILANMAYA İLİŞKİN BİLGİLER VERDİ

Örgütün yapılanmasına ilişkin bilgiler de veren Mustafa İlhan, "Bu örgütün en büyük yöntemi, dershaneler üzerinden kendisine eleman temin ediyordu. Şahsi telefonları kullanmamak, cemaate ait terimleri kullanmamak, çağdaş bir görüntü vermek gibi gizlenme metodları uyguluyorlardı." dedi.

Kırıkhan'da MİT tırlarının durdurulması olayının bir gün öncesinde "Halil Müdür" kod adlı şahsın kendisini iki kez aradığını ancak çağrıyı görmediğini ve "Acil bir durum yoktur" düşüncesiyle geri dönüş yapmadığını da ifade eden şüpheli Mustafa İlhan, itiraflarına şöyle devam etti:

"1 Ocak 2014'te arkadaşlarımla çay bahçesinde okey oynamaya gittim. O sırada Halil Müdür kod isimli şahsın bana vermiş olduğu tuşlu telefonum çaldı. Ben telefona baktığımda Halil Müdür arıyordu. Arkadaşlarımın yanından ayrıldım, telefonla konuşmaya başladım. Halil Müdür, 'Seni aradım gördün mü?' diye sordu, ben de gördüğümü söyledim. Halil Müdür, 'Bana niye dönmedin' diye sordu ve nerede olduğumu sordu. Ben de yerimi söyledim. Bana 'hemen eve geç beni ara' dedi.

TALİMAT FETÖ'DEN

Bu konuşmaların üstüne hemen eve geçen İlhan, "Halil Müdür" kod adlı şahsı aradığını anlattı ve şu ifadeleri kullandı:

"Bana telefonda 'Reyhanlı'dan Hassa yönüne gidecek olan, içinde silah ve mühimmat bulunan, terör örgütlerine giden bir tır olacak' dedi. Şu an hatırlamadığım 2 tırın plakasını verdi. Ben 'Hangi terör örgütüne gidiyor?' diye sordum. Bana 'PKK terör örgütüne gidiyor' diye cevap verdi. Ben de 'Bilgiyi nereden aldınız?' diye sordum, 'O da bende kalsın' diye cevap verdi. 'Bu silahların terör örgütüne gitmemesi lazım, bunu senin ihbar etmen gerekiyor' dedi. Ben de 'tamam' dedim.

Halil Müdür bana 'Ancak ihbarı benim söylediğim şekilde yapacaksın, ihbarı senin yaptığının belli olmaması lazım' dedi. Telefonda, 'Söylediklerimi iyi dinle, bir daha tekrar etmeyeceğim' dedi. Bana 'Güneş gözlüğünü gözüne takacaksın, telefonunu yanında götürmeyeceksin, evde bırakacaksın, kendi aracınla gitmeyeceksin, dolmuşla gideceksin, Habib-i Neccar Camisi'nin orada, köşede telefon kulübesi var, buradan arayabilirsin' şeklinde şeyler söyledi.

"156'YI ARADIM"

Konuşmaların ardından, belirlenen noktaya gittiğini fakat orada telefon kulübesi bulamadığını belirten şüpheli Mustafa İlhan, telefon kulübesi bulamadığı için Saray Caddesi'nde bahis oynatılan bir iş yerinden 156'yı aradığını ifade etti.

Mustafa İlhan, 156'yı arayarak görevliye ihbarda bulunacağını ilettiğini söylerek, şunları dedi:

"O da bana 'söyleyin' dedi. 'Reyhanlı'dan Hassa yönüne giden bir tırda PKK terör örgütüne giden silahlar var' dedim. Bana araç bilgilerini sordu. 156 görevlisine, Halil Müdür'ün bana verdiği plakaları verdim. İhbarı yapanı sordu, ben de o anda aklıma gelen 'Tahir Kara' diye bir isim söyledim. 156 görevlisi bana 'Bu bilgiyi emniyeti arayıp söylerseniz iyi olur' dedi. Ben de 'Tamam' deyip telefonu kapattım. MİT'e ait tırların 1 Ocak 2014'te Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde durdurulması olayıyla ilgili ihbarı yapan kişi benim. Ben bu talimatı 'Halil Müdür' kod isimli FETÖ mensubundan almıştım. Adana ilindeki olayla ilgili bilgim yoktur."


ÖĞRENCİLERLE GÖRÜŞMEME TALİMATI

Sonrasında çay bahçesindeki arkadaşlarının yanına döndüğünü aktaran şüpheli Mustafa İlhan, belirli bir süre geçtikten sonra "Halil Müdür" kod isimli şahsın kendisini arayarak verdiği tuşlu telefonu atmasını, öğrencilerle görüşmemesi gerektiğini söyledi dedi. 

Şüpheli, bunun üzerine kendisine verilen tuşlu telefonu Asi Nehri'ne attığını anlattı.

OPERASYONUN HABERİNİ "CEMAL" GETİRDİ

Bu olaydan sonra "Cemal" adlı şahsın kendisini sakladığını, "Halil Müdür" kod adlı kişinin yerine "Yavuz Müdür" kod isimli şahsın geldiğini ve "Yavuz Müdür"ün kendilerinin arandığını söylediğini ifade eden şüpheli, "Sabahtan bizim evlerimize polis tarafından operasyon yapıldı ancak bizi evde bulamadılar. Bu operasyonun haberini bize Cemal getirdi." ifadelerini kullandı.

SAHTE KİMLİKLE DOLAŞMIŞ

Şüpheli Mustafa İlhan'ın, o günden sonra sahte kimlikle dolaştığını itiraf ettiği de belirtildi.

TERMAL OTELDE BULUŞMUŞLAR

MİT tırlarının durdurulmasından önce "Halil Müdür" kod isimli şahısın davetiyle Nevşehir'in Kozaklı ilçesindeki bir termal otele gittiklerini söyleyen Mustafa İlhan, şunları söyledi:

"Bu otelde diğer örgüt mensuplarını da gördüm. Tırların durdurulmasından sonra haberlerde Gökhan Bakışkan'ın ismi ayrıntılı bir şekilde geçiyordu. Medyada bu şahsın resmini gördüm. Benim otelde kaldığım dönemde kendisini havuzda yüzerken görmüştüm. Benim üstüm olan 'Halil Müdür' kod isimli şahsın, Gökhan Bakışkan'ı yanına çağırdığını gördüm. Haberlerde Gökhan Bakışkan'ın Hatay'da görevli asker olduğunu söylüyorlardı. Burada bir arada olmamızın sebebi kaplıcaya girmekti. Bizi buraya 'Halil Müdür' kod isimli şahıs çağırdı."


SORGUSUNDAN SONRA TUTUKLANDI

Şüpheli Mustafa İlhan'ın sorgusunun ardından Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300