Hilas Otel

Çelik İnşaat

50 bin lira kar, bu meyve üretiminde

"Kivinin para ettiğini gören birçok üretici müsait arazilerine bu meyvenin fidanlarını dikmeye başladı" ifadesinde bulunan Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Uzunlar, 15 ton üründen yaklaşık 50 bin lira elde edilebildiğine de değindi.

50 bin lira kar, bu meyve üretiminde

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, kivi üretiminde para kazancının olduğunu gören birçok üreticinin müsait arazilerine bu meyvenin fidanlarını dikmeye ve üretimine başlandığına değindi. Hasadı yapılan 15 ton üründen yaklaşık 50 bin lira kazanç sağlandığını da ekledi.

Uzunlar açıklamasında, kivide kış bakımının önemine değinerek, zamanında tamamlanan kışlık bakımın üretimi ve kaliteyi yükselteceğine vurguda bulundu.

Kivide bir süre önce budama işlemlerinin tamamlandığını ifade eden Uzunlar, şu anda gübreleme döneminin sürdüğünü aktardı.

Uzunlar, kivide hayvan gübresi kullanılması lazım diyerek,, "Kimyasal gübre kivinin aromasını bozmasının yanı sıra üretimini de düşürmektedir. Bizim üreticilerimize tavsiyemiz kivi bahçelerinde inek veya koyun gübreleri kullanmaları yönünde, ancak üreticilerimiz gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yaptırsın. Analize göre gübreleme işlemini gerçekleştirsinler" şeklinde konuştu.

Ordu'da kivi üretimine olan ilginin arttığını da dile getiren Uzunlar, "İlimizde fındıktan sonra en çok katma değer üreten, üreticisine kazandıran ürünlerin başında kivi geliyor. Kivinin para ettiğini gören birçok üretici müsait arazilerine bu mevyenin fidanlarını dikmeye başladı. Ortalama 5 dönüm araziden şu anda 15 ton civarında kivi hasadı yapılıyor ve yaklaşık 50 bin lira kazanç sağlanıyor. Kividen elde edilen gelir sadece üreticilerin yüzünü güldürmüyor. Gelen para tüm şehrin ekonomisine olumlu katkı sağlıyor." dedi.

YALOVA BİRİNCİ SIRADA 

Türkiye genelinde yaklaşık 50 bin ton kivi üretiminin gerçekleştirdiklerini tahmin ettiklerini belirten Uzunlar, "En çok üretim Yalova'da oluyor. Bu ili Ordu ve Rize izliyor" bilgisini aktardı.

Uzunlar, kivide pazar sorunu yaşanmadığına değinerek, üreticilere zirai dona karşı kivi bahçelerini TARSİM'e sigorta yaptırmaları için uyarıda bulundu.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER