banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

25.09.2019, 09:15 62

ÖMÜR…

Her canlının bir yaşam süresi var.

Bu süre, dünyadaki bütün canlılar için geçerli.

Dağdaki ağaçlar, bahçedeki çiçekler denizdeki balıklar…

Tabi ki dünyada yaşayan biz insanlar için de geçerli.

Her canlının yaşam sınırını uzatmak veya kısaltmak, biraz da kendi elinde.

Ağaca bakarsan, su verirsen ilaçlarsan aynı şekilde evindeki bahçendeki çiçeklere de bakarsan yaşam süreleri uzar.

İnsanoğlu için de bu geçerli, eğer doğru beslenirsen sigara, içki kullanmazsan diyetine dikkat eder doktorların dediklerini yerine getirirsen sağlıklı yaşarsın, ama Allah’ın takdir ettiği bir sınır var o da bir gerçek…

Yani her canlı gibi insanoğlunun da belli bir yaşam sınırı var.

Bu kısa yaşam süresini iyi kullanmak lazım.

Neden iyi kullanmak lazım derseniz,  yaşam süresini uzatamayacağımıza göre madem ki süre sınırlı, bu sınırlı zamanı iyi değerlendirmek boşa harcamamak gerekiyor.

Tabi bu kısıtlı zamanı iyi, verimli kullanmak bazen olmuyor bunun olmaması, bizim irademizin dışında başkalarının elinde de olabiliyor.

Nasıl mı?

Şimdi artık internet denen bir şey var doktora gidecekseniz arabanızı muayeneye götürürken veya bir kurumla görüşme yapacaksanız randevu alıyorsunuz.

Size diyorlar ki falan gün falan saatte burada olacaksınız siz de kendinizi ona göre programlıyor diğer işlerinizi bırakıyor ve randevu saatinde orada bulunuyorsunuz.

Ama gelin görün ki saatlerce orada ağaç oluyorsunuz bekliyorsunuz sinirleriniz bozuluyor bazen kapıdaki insanlarla münakaşa ediyorsunuz.

Peki benim bu kısıtlı zamanımı çalmaya veya harcamaya kimin hakkı var, her kurum her işletme veya her insan verdiği sözlere verdikleri randevulara sadık kalmak zorunda değil mi?  Eğer verdikleri randevulara sadık kalmıyorlarsa, benim kısıtlı ömrümden çalıyorlar demektir.

Ama burası Türkiye burada her şey olabilir. Herkes haklı derseniz, yapılacak başka bir şey söylenecek fazla laf da kalmıyor…

Başkalarını bilmem ama hayatım boyunca verdiğim randevulara hep dikkat ettim bundan sonra da aynı şekilde devam etmeye çalışacağım. Herkesi de aynı şekilde hareket etmeye çağırıyorum...

Kimsenin benim sınırlı yaşamımdan dakika ve saat çalmaya hakkı yok!

Zaten ömür dediğin ne ki su gibi akıp gidiyor…

Yorumlar (0)
banner1474
26°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Temmuz 2020
İmsak 03:14
Güneş 05:09
Öğle 12:46
İkindi 16:44
Akşam 20:13
Yatsı 21:59