Uzman Anahtar Doğa Okulları cemre
 
5s dikey Uzmanlar Petrol HRS Ajans

OMÜ’lü Profesör Oğuz Uzun Uyardı! Pandeminin Odağında Onlar Var

featured

OMÜ’lü Profesör Oğuz Uzun Uyardı! Pandeminin Odağında Onlar Var OMÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Uzun, 5-12 yaş çocuklara aşı hakkı verilmesi çağrısında bulundu

Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Orta Karadeniz Şubesi Başkanı Prof. Dr. Oğuz Uzun, koronavirüs vakalarının 5-12 yaş çocukların artırdığını belirterek, bu yaş aralığına aşı hakkının verilmesi gerektiğini söyledi.

WhatsApp Image 2022 01 06 at 15.26.45 Ana Manşet

‘AŞI HAKKI VERİLMELİ’

İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programının konuğu olan Prof. Dr. Oğuz Uzun vakalar ve aşı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çocukların pandeminin odağında olduğunu ifade eden Uzun, “Omicron varyantından en çok etkilenen grubun çocuklar olduğunu görüyoruz. Okullarda gerekli önlemlerin alındığı kanısında da değilim. Bu nedenle pozitif vakalar arttı. 5-12 yaşa aşı hakkı verilmedi. Vaka sayısının çok olmasının nedenlerinden biri de bu. Aşı hakkı verilmesi lazım. 5-12 yaş vakaları artırıyor” dedi.

WhatsApp Image 2022 01 06 at 15.27.19 Ana Manşet

HASTANEDE YATANLARIN YARISI AŞISIZ

Yaptıkları son araştırmada hastanede yatan hastaların yarısının aşısız olduğunu söyleyen Uzun, “Türk Toraks Derneği Kovid-19 Çalışma Grubu olarak hastanelerde yatan Kovid hastalarının aşı durumlarıyla ilgili fotoğrafı görelim istedik. Çalışmaya toplam bin 401 hasta dahil edildi. 872’si serviste 529’u yoğum bakımda yatan hastalardı. Aşı durumlarını inceledik ve sonuçta yatan bin 401 hastanın 669’u aşısızdı. Burada aşının ne kadar koruyucu olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘HATIRLATMA DOZU’

İki doz sinovac aşısı olan vatandaşların mutlaka hatırlatma dozu yaptırması gerektiğini kaydeden Uzun şunları söyledi:

“Hastanelerde yatan hastaların yüzde 32.9’unu çift doz sinovac oluşturuyor. İki doz sinovacın bir süre sonra etkisinin yok olduğunu görüyoruz. Çift doz sinovac olanların hatırlatma dozlarının olması gerekiyor. İhmal eden grubun kliniklerde, yoğun bakımlarda yattığını görüyoruz.”

Merve İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.