doğa hrsagency cemre
 
5s dikey çarsan bilgi

OMÜ “Dünyanın En İyileri” Arasında!

featured

OMÜ “Dünyanın En İyileri” Arasında! Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Türkiye’de 67 üniversite arasında 42., dünyada 956 ülke arasında 519., Orta Doğu ülkeleri arasında 224 ülkeden 104. ve Avrupa ülkeleri arasında 263 ülkeden 148. sıralamasında yer aldı.

Dünya üniversitelerini çevreye duyarlılık, enerji, atık, ulaşım yönetimi ve sürdürülebilirlik alanlarında değerlendiren “UI GreenMetric Dünya Üniversiteleri Sıralama Sistemi” 2021 yılı sonuçları açıklandı. Sıralama sonuçlarına göre; Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Türkiye’de 67 üniversite arasında 42., dünyada 956 ülke arasında 519., Orta Doğu ülkeleri arasında 224 ülkeden 104. ve Avrupa ülkeleri arasında 263 ülkeden 148. sıralamasında yer aldı.

OMÜ, dünya sıralamasında 2020 yılında 5025 olan toplam puanını 5325’e yükselterek çevre açısından üniversitenin emin adımlarla ilerlediğini gösterdi. Ayrıca OMÜ, dünyada, yerleşim ve alt yapıda ilk 50 üniversite, atık için ilk 100 üniversite ve eğitim ve araştırmada ilk 350 üniversite arasında yer aldı.

KILAVUZ NİTELİĞİNDE

Gerçekleştirilen sıralama hakkında açıklamalarda bulunan OMÜ Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Prof. Dr. Yüksel Ardalı, “Yapılan değerlendirmede yerleşim ve altyapı, atık ve eğitim-araştırma gibi OMÜ’nün güçlü yönleri öne çıkarken, enerji ve iklim değişikliği, su ve ulaşım gibi kategoriler geliştirilmesi gereken yönleri olarak belirlendi. Üniversitemizin gelecek programında Rektörümüz Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fehmi Yazıcı liderliğinde endeks çalışmalarının kalite sistemine entegre edilmesi ile veri toplama ve verilerin değerlendirilmesi her açıdan daha etkin hale getirilecektir. Ayrıca değerlendirme sonucunun üniversitemizin yol haritasını belirleyerek sürdürülebilirlik faaliyetleri için kılavuz niteliğinde olacaktır. GreenMetric komisyonu ve tüm çalışanların yapacakları katkılar kapsamında, geliştirilmeye açık bu alanlarda projeler üretilerek Üniversitemizin sürdürülebilirlik kazanımları arttırılarak üniversiteler arasında sıralamanın üst seviyelere taşınacaktır” dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

AW495869 03 Ana Manşet

AW495869 02 Ana Manşet

AW495869 01 Ana Manşet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.