doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

Okullarda PCR testi Uygulaması! Testler Hangi İllerde Yapılacak?

Testler Hangi İllerde Yapılacak
Daha Fazla Göster

Okullarda PCR testi Uygulaması! Testler Hangi İllerde Yapılacak? Okullarda rastgele PCR testi uygulaması başladı. İlk etapta 10 kentte belirlenecek okullardaki öğrencilerden örnek alınacak

velilere ogrencilere pcr zorunlulugu var mi veliler her hafta pcr testi mi verecek h1630082913 4dda5e Koronavirüs

Yüz yüze eğitimle eş zamanlı başlaması planlanan PCR testi uygulaması yaklaşık 1 aylık gecikmenin ardından Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde başladı. Uygulama kapsamında Balıkesir, Bingöl, Edirne, Erzurum, İzmir, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Mersin, Ordu ve Zonguldak’taki öğrencilerden test alınacak. İstanbul ve Ankara ilk etapta kapsam dışında kaldı.

Öğrencilerden PCR örneği alınabilmesi için velilerin onay vermesi gerekecek. Test çalışması öncesi velilere dağıtılacak onay formunun imzalanması halinde öğrencilerden numuna alınacak. Erişkinlerde burundan ve boğazdan alınan örnek, çocuklarda sadece boğazdan alınacak.

Sağlık Bakanlığı 10 kentteki okulları vaka ve nüfus yoğunluğuna göre belirleyecek. Rastgele PCR uygulaması ile semptomsuz vakaların ve okullardaki vaka yoğunluğunun belirlenmesi hedefleniyor. Ayrıca öğrencilere yönelik rastgele PCR testlerinin önümüzdeki günlerde diğer illerde de yapılması bekleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir