banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

08.09.2019, 09:01

Okullar açılıyor...

Geçtiğimiz günlerde bizim gazetede yayımlanan halk röportajında vatandaşlar, okul hazırlıklarına ilişkin düşüncelerini dile getirdi.

İşte onlardan bir bölüm: " Eğitim masrafları gerçekten çok yüksek. Kayıt veya okul araç-gereçleri derken altından kalkmakta zorlanıyoruz. Malzemelerin en kalitelisini almaya çalışıyoruz bu yüzden pahalı. Tüm masrafları bir araya getirirsek 20 bin TL'yi buluyor... Benim iki çocuğum var. İki çocuğumu da okula kaydettirdim. Devlet okulu olduğu için kayıt masrafım olmadı ancak devlet kitapları karşılamasına rağmen diğer masraflar bin lirayı buldu.  Özellikle kırtasiye ürünleri çok pahalı... Çocuklarım lise ve üniversite eğitimi alıyor. Eğitim masrafları oldukça zorluyor. Aslında devlet her öğrenci için bir eğitim katkısı vermeli. Özellikle ilkokul masrafları insanın belini büküyor. En azından devlet liseye kadar bu desteği vermeli... Benim ikiz çocuklarım var ve bu yıl birinci sınıfa başlayacaklar. Öğretmenleri liste verdikten sonra alışveriş yapacağım. Haliyle ikiz çocuklarım olduğu için masraf iki katına çıkacak... Çocuklarımı okula kayıt ettirdim fakat herhangi bir kayıt ücret talep etmediler. Daha eğitimleri için alışveriş yapmadık. Çünkü alışveriş için hazırlıklı değiliz. Çocuğun sağlığı için iyi kalem, iyi boya almak gerekiyor ancak fiyatlar bu kadar yüksek olmamalı. Bu duruma hiç hazırlıklı değilim... Benim çocuklarımın ikisi de üniversite okuyor. Masrafları çok fazla. ikisi de devletten yardım alıyor ama emekli maaşımla yetişemiyorum. Ablam bana destek çıkıyor. Ablam destek çıkmasa asla yetişemem..."

Yeni eğitim öğretim dönemi açılırken vatandaşların sıkıntıları var. Ancak buna rağmen okuldan vazgeçemiyorlar. Çünkü bir ülkenin her alanda ilerlemesi, kalkınması eğitimdeki başarı ile doğru orantılıdır.

Veysel ne güzel söylemiş "Dünyanın en zengin aklını sordum dedi ki okuldur."

Bunun yanında;

”Halkı eğitmenin üç yolu vardır: Okul, okul ve yine okul.” (Lev Tolstoy)

”Okul, yarını içine alan bir dört duvardır.” (Lon Watters)

”Eğitim, insanın okulda öğrendiği her şeyi unuttuğunda arta kalandır.” (Albert Einstein)

”Elimden gelse, bütün dünya okullarının programlarına insanın insanı sömürmemesi adlı bir ders koyardım.” (İsmail Hakkı Tonguç) diyor...

2019/2020 eğitim-öğretim yılının; sağlıklı,mutlu ve başarı dolu geçmesi dileğiyle...

Yorumlar (0)