OKU

Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın yüzde doksanı Müslüman’dır. Allah’ın yüce dininin ilk emri de ‘OKU’dur. Allah’ın adıyla oku diye başlar, namaz kıl, oruç tut, zekat ver diye başlamıyor. Oku diye başlıyor, bunu ne için söylüyorum.

Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkenin insanları bu emre uyuyor mu?

Bana göre uymuyorlar. Geçenlerde eczaneden ilaç alan bir bayana reçetenin arkasına ismini ve soyadını yaz dediğimizde, okuma yazma bilmiyorum dedi. Ama elinde cep telefonu vardı. Onu da nasıl kullanıyor bilemem…

Ülkemizin insanı maalesef, okuma özürlü. Okuma alışkanlığı yok, hele hele son zamanlarda televizyonda bu diziler arttıkça, dedikodu programları çoğaldıkça, onları seyreder ve onları izler oldu. Televizyon reytinglerine baktığımızda bunu açık olarak görebiliyoruz. Sadece okuma ile değil halen güneydoğuda Türkçe konuşamayan bir sürü vatandaşımız var. Peki ne yapmak lazım. Asıl önemli olan ne yapabiliriz, ne yapıp da bu vatandaşlarımızı okuryazar yapabiliriz. Okuma alışkanlığı aşılayabiliriz.

Tabiki bu görev devletin ve yöneticilerin görevi.  Okuma yazma öğretmek, okutmak, onlara her türlü yardımı yapmak, okullar yapmak, yatılı okullar yapmak,  toplu taşıma imkanları sağlamak, daha doğrusu gençliğimizi okutmak, eğitmek, onları geleceğe hazırlamak lazım. Samsun’da kitap fuarı vardı, çok kalabalıktı. Bu kalabalığın çoğunluğu, okul talebeleriydi. Okul yetkilileri talebelerini otobüslerle kitap fuarına getirmişler. Bu çok güzel bir uygulama. Ümit ediyorum ki bu yeni gençlik okuma alışkanlığı kazanır ve bu alışkanlıklarını devam ettirirler.

Eğer insanımızı eğitemezsek ne olur derseniz, onu da söyleyeyim.

Hani bir laf vardır kızı boş bırakırsan ya davulcuya gider ya zurnacıya gider. Gençliğimizi boş bırakırsak, eğitemezsek, onlara alt yapıyı hazırlamazsak, o gençlik elimizden uçup gider. Ne idiği belli olmayan gruplar tarafından, her ne isim altında olursa olsun, devletin kontrolü dışındaki kuruluşlar tarafından yönlendirilir.

Türkiye’de yapılacak ilk iş, eğitim seferberliği olmalı. Devletin en başta gelen görevi budur.  Sonra kız davulcuya veya zurnacıya giderse, hiç boşuna ağlama kabahati kızda değil, kendinde arayacaksın.

İnşallah yüce dinimizin ilk emrini uygulayıp, herkesi okutup eğitim seferberliği yaparak, eğitilmiş bir toplum bir nesil yetişmesine yardımcı oluruz.

YORUM EKLE

banner650

banner826