Kanal S TV ekranlarında Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr Volkan Kınaş'ın sunumuyla "Samsun'dan Dünya'ya Sağlık" programında obeziteye ilişkin tüm bilinmeyenleri ,Endokiroloji Ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Türkan Mete, "Obezite neden önemli", "Ameliyattan sonra kilo koruma nasıl oluyor?" sorularının yanıtlarını detaylarıyla anlattı.

Samsun'un tek uydu televizyonu Kanal S'de her hafta Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Kınaş'ın sunumuyla ekranlara gelen "Samsun'dan Dünya'ya Sağlık'" programının bu haftaki konuğu  Endokiroloji Ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Türkan Mete, obezite hastalarının tedavisine bilgiler verdi. "Obezite neden önemli?", "Ameliyattan sonra kilo koruma nasıl oluyor?" sorularını sizler için yanıtladı.

OBEZİTE NEDİR?

Doç Dr. Türkan Mete obezitenin en basit ifadeyle,vücuttaki yağ kitlesinin olması gereken daha çok olması olarak aktardı.Endokiroloji Ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Türkan Mete,vatandaşların obezite olup olmadıklarını anlamak için basit bir metod bulunduğunu belirtti. formülü şöyle aktardı;"boyun metre cinsinden karesi alındığındabulunan değer kiloya bölünür, bulunan değer beden kitle endeksini vermektedir" dedi. Türkan Mete,"Çıkan veriler 24'ün altında çıkarsa normal kilo,25-30 arası kilo fazlası ,30 üzeri obezite, 40 ve üzeriyse ağır obezite olarak tanımlanmaktadır dedi. 

OBEZİTENİN NE ZARARI VAR?

Obezitenin yeni bir hastalık olmadığını aktaran mete,2000 yıl önce Hipokratın obeziteyi tanımlayarak,zayıf yapıda olanların kilolu olanlara oranla daha uzun yaşadığını belirterek, dünyanın genelinde bir sorun olarak karşımıza çıkan obezite sakin yaşam şekliyle arrtığını belirtti.Konuyu örneklendiren Mete, "İnsanlar artık masa başında çalışırken hareketsiz kalıyorlar,yürümek yerine araç kullanıyorlar,fast food yiyecekler yiyerekenerji atımı yaşayamıyorlar" dedi. Mete,yağ oranı vücutta enerji atılamadığı için fazla oluyor bu da ek hastalıklara yol açıyor" dedi.

Prof. Dr. Özgür Günal'dan maymun çiçeği uyarısı! Prof. Dr. Özgür Günal'dan maymun çiçeği uyarısı!

OBEZİTENİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR 

Doç Dr. Türkan Mete Kanal S Ekranlarında Obezite hastalığının başka hastalıkları tetiklemesine dikkat çekti.Endokiroloji Ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Türkan Mete, diyabet,hipertansiyon,uyky apnesi,karaciğer yağlanması sorunları,kanser gibi hastalıkları sıralayarak, obezitenin bu hastalıklarla beraber insan ömrünün 10 yıl kısalmasına neden olduğunın altını çizdi.

OBEZİTE TEDAVİSİ NEDEN ÖNEMLİ?

Obezite yüzünden hastada gelişen hastalıklar ve komplikasyonların geri döndürülebileceğini söyleyen Doç Dr. Türkan Mete,obezitenin sadece kozmetik bir sorun olmadığını aktaran Doç Dr. Mete,obezite tedavisiyle birçok hastalığın önlenebileceğini söyledi. 

KİLO ALIMINI YAVAŞLATAN İLAÇ VAR MI?

İlaçlarla ilgili soruyu yanıtlayan Mete,sosyal medya üzerinden pazarlanan ilaçların faydadan çok zarar verdiğini belirterek, karaciğere ciddi zararlar verdiğini söyledi ve dikkatli olunması gerektiğini aktardı. Doktorların kullandıkları Sağlık Bakanlığı onaylı 2 ilaç uygulamaları olduğunu söyledi.ilacın beyindeki iştah merkezini baskıladığını belirtti. 

AMELİYATTAN SONRA KİLO ALINABİLİR Mİ?

Endokiroloji Ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Türkan Mete, "Hastalık yoktur hasta vardır. Her hastalıkta olduğu gibi obezite tedaviside kişiye özeldir.Obezitenin temel tedavisi yaşam şeklinin değiştirilmesidir" Kilo kaybını kalıcı olması önemlidir.Bu durum hastanın sonraki süreçteki yaşam şekline bağlıdır" diye aktardı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.