doğa calven duru
       
5s dikey akın bilgi

O Ülkede Sarayların Duvarlarını Süslüyordu! Artık Samsun’da

abdurahman-muhammed-samsun
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

O Ülkede Sarayların Duvarlarını Süslüyordu! Şimdi Samsun’da Samsun’da Irak’ta devrik lider Saddam Hüseyin’in portrelerini hem de sarayındaki resimlerini yapan 36 yıllık ressam Abdurrahman Muhammed, ülkesindeki iç kargaşadan kaçarak Samsun’a geldi ve sanatını sürdürüyor

Ülkesindeki iç savaşta yakınlarını kaybeden 53 yaşındaki Abdurrahman Muhammed, eşi ve iki çocuğu ile 5 yıl önce Samsun’a geldi.

20210715 2 49207670 67014994 scaled Ana Manşet

Atakum ilçesinin Çatalçam Mahallesi’ne yerleşen Muhammed, evinin bir odasını atölye haline getirdi. Iraklı ressam, yaptığı yağlı boya tabloları satarak geçimini sağlıyor.

Muhammed, Türkiye’ye yerleştikten sonra sanatını yapmaya devam ettiğini söyledi.

20210715 2 49207670 67014998 scaled Ana Manşet

Resim yapmanın kendisinde bir tutku olduğunu dile getiren Muhammed, “Bağdat’ta gençlik yıllarımda yaptığım resimlerin beğenilmesi üzerine Saddam Hüseyin’in sarayına davet edildim. Sarayların duvarlarına resimler yaptım. Daha sonra şehirdeki belirli yerlere Saddam Hüseyin’in portrelerini resmettim.” dedi.

Hala Irak’ta tanınan bir ressam olduğunu, orada yaşayan insanların kendisine fotoğraflar göndererek yağlı boya tablolar yapmasını istediğini anlatan Muhammed, geçimini bu şekilde sağladığını belirtti.

20210715 2 49207670 67014996 scaled Ana Manşet

Türkiye’nin artık ikinci vatanı olduğuna işaret eden Muhammed, şunları kaydetti:

“Burada ailemle çok mutluyuz. Ülkemde yaşanan savaş nedeniyle ayrılmak zorunda kaldım ancak şimdi burası vatanım gibi. Kurtuluş Savaşı’nı, 15 Temmuz darbe girişimini anlatan resimler yaptım. Burada da bazen beni tanıyanlar, resim yapmam için iş getiriyor. Atatürk’ün portresini yapıyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı çok seviyorum ve sürekli onun portrelerini de yapıyorum. Yaptığım portreleri kendisine göndermek istiyorum. Onu çok seviyoruz, bize kucak açtı.”


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir