doğa calven duru
5s arslan Mega Halı

O Olaya Tepkiler Çığ Gibi! ‘Samsun Hesabını Sorar’

samsun-bunun-hesabini-sorar-manset
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

O Olaya Tepkiler Çığ Gibi! ‘Samsun Hesabını Sorar’ Samsunlu siyasiler, Şehitlik Anıtı’ndan Atatürk ve 18 silah arkadaşının isimlerinin bulunduğu levhanın kaldırılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ve İl Başkanı Fatih Türkel, İlkadım İlçesi’nde bulunan Asri Mezarlık’taki Şehitlik Anıtı’ndan Atatürk ve 18 silah arkadaşının isimlerinin bulunduğu levhanın kaldırılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, derhal yerine konması gerektiğini söyledi.

anit ic Ana Manşet

SERT TEPKİLER GELDİ

Konuyu TBMM’ye taşıyacağını belirten Usta, “Eğer daha iyisi yapılacaksa bile bunların bir an evvel yapılıp takılması gerekirdi” derken, Zeybek, “Bu olayın 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı öncesi ortaya çıkması ülkenin ne hale geldiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı. Türkel ise Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in Cumhuriyetle hesaplaşmayı bırakması gerektiğini belirtti.

19 anit 1 Ana Manşet

SAMSUN HESABINI SORAR

Yaşananların Atatürk’ün şehri Samsun’da kabul edilemeyeceğini belirten Usta, “Bunu kabul etmek mümkün değil. Samsun kurtuluş mücadelesini başlatan şehir. Samsun bir Atatürk şehri. Samsunspor Türkiye’de Atatürk armalı tek spor takımı. Böyle bir şehirde bu yapılan saygısızlığı hiçbir şekilde kabul etmek mümkün değil. Şiddetle kınıyorum. Eğer daha iyisi yapılacaksa bile bunların bir an evvel yapılıp takılması gerekirdi. Eğer iddia edildiği gibi bu 4 aydır bu şekilde Atatürk’ün ve diğer şehitlerimizin isimleri kaldırıldıysa Samsunlular bunun hesabını sorar. Samsun’da böyle bir şey kabul edilemez. Bizler bu konunun gerekli takibini yapacağız. Bu konuyu meclis gündemine taşıyacağım. Peşini bırakmayacağız. Bu saygısızlıktır, hiçbir şekilde kabul edilemez” dedi.

19 anit 1 Ana Manşet

YAPANLARI LANETLİYORUM

Cumhuriyetin kurulduğu Samsun’da bu tür hadiselere izin veremeyeceklerini belirten Zeybek, “Bu normal değil. Oradaki tabelanın kaldırılması Cumhuriyet şehri Samsun’da iş başına gelen insanların bu tür olaylara yeltenmesini ve yanlışlıklar yapmasını kabul edemiyoruz. Bunların bu ülkenin Cumhuriyet değerleri ile sorunları varsa açık konuşsunlar. Cumhuriyetin kurulduğu şehirde buna izin vermeyiz. Bu hadise eğer bilinçli yapıldıysa, bu işi yapanları lanetliyorum. Bu olayın 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı öncesi ortaya çıkması ülkenin ne hale geldiğini gösteriyor. Meşale Samsun’da yakıldı ve Cumhuriyet doğdu. Madem öyle açık açık ‘Biz Cumhuriyet’e, Atatürk’e, Milli Kurtuluş Hareketi’nin olmasına karşıyız, padişahlık ve diktatörlük ile yönetilmek istiyoruz, bunun özlemini çekiyoruz’ desinler. Atatürk’ün ‘Benim doğum yerim Samsun’ diyebildiği bir kentin çocukları olarak, yapılanları, yanlışları, yanlışlığa meydan verenleri lanetliyorum” ifadelerini kullandı.

19 santral 1 scaled Ana Manşet

HESAPLAŞMAYI BIRAKSIN

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in Cumhuriyetle hesaplaşmayı bırakması gerektiğini belirten Başkan Türkel ise şunları söyledi, “Başkan Demir’in özellikle milli mücadeleye, Mustafa Kemal Atatürk’e yapmış olduğu ilk saygısızlık değil. 2020 yılı 19 Mayıs’ında Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele şehrinin bilbordlarında, kutlama broşürlerinde Atatürk’ün resmini sildi. Sosyal medya hesabından Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını ağır hakaretlerde bulunan Atatürk düşmanı bir zatı Belediye Meclisi’nde korumaya ve kollamaya devam ediyor. Tadilat yapacağız bahanesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve gazilerimizin şehitlikteki isimlerinin indirilmesinin ayıbını da Milli Mücadele’nin başladığı günün 102. yılında büyük bir saygısızlıkla öğrenmiş bulunmaktayız. Geçtiğimiz yıl 10 Kasım’da Atatürk’ü anma törenine geç kaldın. Artık bu tür adımların altında biz kasıt aramaya başladık. Bu ülke, memleket sahipsiz değil. Büyük bir şiddetle kınıyoruz.”

Merve İLHAN-Dilber BAHADIR


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir