doğa calven duru
5s akın Mega Halı

O Karara Tepkiler Çığ Gibi! Samsun’da Yalı Kafe Yargı Yolunda

samsun-yalı-kafe-17-hazıran1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

O Karara Tepkiler Çığ Gibi! Samsun’da Yalı Kafe Yargı Yolunda Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu ile Samsun İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü, Büyükşehir’e devredilen Yalı Kafe’nin bulunduğu yeşil alanda inşaat oranın artırılmasının kabul edilemez olduğunu, konuyu yargıyı işaret etti.

Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu ile Samsun İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in, “Millet Kıraathanesi yapılması şartıyla” Atakum Belediyesi’nin kullanımından alınıp İller Bankası tarafından Büyükşehir’e devredilen Yalı Kafe’nin bulunduğu yeşil alanda inşaat oranın 3 kat artırılması yönündeki imar değişikliğine karşı çıktıklarını belirterek, konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

yali kafe 17 haziran 1 Foto Galeriyali kafe 17 haziran 3 Foto Galeri

 

BÜYÜKŞEHİR’E YAKIŞMADI
Yalı Kafe’nin Atakum Belediyesi’nin elinden alınma gerekçesini anlayamadığını kaydeden Memişoğlu, şunları söyledi: “Büyükşehir tarafından Yalı Kafe’ye adeta el konuldu. Bu, Büyükşehir’in büyüklüğüne yakışan bir davranış biçimi değildi. Büyükşehir yönettiği ilçelerin halkının iradesi doğrultusunda hareket etmeliydi. Siyaset, seçim döneminde sandıklar açılana kadar olmalıydı. Buranın yeşil alan olarak kullanılması Samsun’un öncelikli ihtiyaçlarından biri. Burası sahil bandında olan bi yer ve böyle yerlerin yapılaştırılmadan arındırılması, çağdaş kent oluşturma bakımından çok daha mantıklı. Yapılan imar değişikliği ile birlikte adeta yapılaşmaya gidiliyor. Daha fazla yapı alanı üretmek gibi bir çaba var. Bu karara itirazımızı yapacağız ve itirazımızın reddi durumunda da planın iptali için dava açacağız. Orada Mustafa Bey, bir proje gösterdi. Orada o kadar yapılaşma yok diyor ama bu doğru bir söylem değil. Biz yüzde 40 hak veriyoruz ama o kadar yapılaşmayacağız diyor. Biz neriden bileceğiz? Bu inandırıcı gelmedi bize.” .

yali kafe 17 haziran 1 Foto Galeri               yali kafe 17 haziran 2 Foto Galeri

 

Yapılan imar değişikliğinin kamu yararı taşımadığını belirten Öncü ise”Söz konusu yerin tabanda 0,15 toplamda 0,30 olan imar hatları, 0,40 ve 1,60’a çıkarılmış. Toplamda 5 katından fazla bir imar artışı verilmiş buraya. Örneğin; bin metrekare yerine 5 bin metrekare bir yapı söz konusu. Sahilde bir yer için böyle bir karar alınması doğru değil. Burada kamu yararına bir durum yok, kamu menfaatinden uzak. Biz bu konuyla ilgili yasal itiraz hakkımızı kullanacağız” dedi.

Merve İLHAN

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir