doğa calven duru
       
5s dikey arslan bilgi

O Karar Tepkilere Rağmen Meclis’ten Geçti! Büyükşehir’den Atakum’a Beton Hançer

o-karar-tepkilere-ragmen-meclisten-gecti
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

O Karar Tepkilere Rağmen Meclis’ten Geçti! Büyükşehir’den Atakum’a Beton Hançer Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir’in “Millet Kıraathanesi yapılacak” diye İller Bankası’ndan devraldığı Yalı Kafe’nin bulunduğu alanda inşaat alanının 3 kat artırılmasına CHP, İYİ Parti, SP ve MHP’li üye Sevindik’in karşı oyuna rağmen meclisten geçti. Oylama öncesi, Demir ile Deveci arasında tartışma yaşandı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in, “Millet Kıraathanesi yapılması şartıyla” Atakum Belediyesi’nin kullanımından alınıp İller Bankası tarafından Büyükşehir’e devredilen Yalı Kafe’nin bulunduğu yeşil alanda inşaat oranın 3 kat artırılması yönündeki imar değişikliği oy çokluğuyla geçti.

meclis 4 scaled Ana Manşet

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Atakum Belediyesi kullanımından alınarak, Kitap Kafe ve Millet Kıraathanesi yapılmak üzere Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Yalı Kafe alanının imar planı görüşüldü. İnşaat alanının yüzde 15’ten yüzde 40’a çıkarılmasına itiraz eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, karardan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Söz konusu madde ile ilgili CHP, İYİ Parti ve SP Grup Başkanvekilleri ile MHP’li İsmail Sevindik, Başkan Deveci’ye destek vererek, ‘ret’ oyu kullandı. MHP grubu ise söz konusu madde ile ilgili ‘çekimser’ kaldı. Madde, meclis üyelerinin oy çokluğu kararı ile meclisten geçerek, karara bağlandı.

cemil deveci 3 Ana Manşet

BAŞKANLAR TARTIŞTI

Meclis toplantısı sırasında, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir ile Atakum Belediye Başkanı Deveci ile arasında kısa süreli tartışmada yaşandı. Mustafa Demir, Deveci’yi siyaset yapmakla itham ederken, Cemil Deveci ise siyaset yapmadığını belirterek gündem maddesine itirazının olduğunu söyledi.
Deveci, yapılaşma planına olumsuzluk eklendiğini kaydederek, “Bu yapılaşma koşullarını değiştiren, daha doğrusu yapılaşma alanını artıran uygulama imar planı değişikliği bugüne kadar söylenen, aramızda konuştuğumuz Millet Kıraathanesi düzenlemesine aykırı. Bu alanda söz verilenin aksine Millet Kıraathanesi yapılmıyor. Burada hem taban inşaat alanı, hem toplam inşaat alanı yaklaşık 3 kat artırılıyor. Bu yönüyle mekansal planlar yönetmeliğinin 4K ve 24/4. maddelerine aykırı bir düzenleme yapılıyor. Ayrıca yakınındaki binaların imar durumlarından farklı ve eşitlik ilkesine de aykırı. Atakumluların sesine kulak verin” dedi.

atilla tekcan 1 Ana Manşet

YARGIYA TAŞINACAK

CHP Grup Başkan Vekili Atilla Tekcan ise meclis kararına itiraz edeceklerini ve yargıya taşıyacaklarını belirterek, “Biz seçimi kazandıktan sonra burayı değiştirmedik. Çünkü yeşil alanı kaybettiğimiz anda ha otel olmuş ha böyle bir yapılaşma olmuş söz konusu değil. Bu müdahaleyi kabul etmiyoruz. Bize daha önce ‘ayağınıza sıkmış olursunuz’ demiştiniz. Siz de bu şekilde siz ayağınıza sıkmış olursunuz başkanım, sizi uyarmış olayım” ifadelerini kullandı.

fkQqIL Ana Manşet

AYDEMİR UYARDI

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Alper Aydemir de imar planı değişikliğini eleştirerek, “Atakum zaten yapılan yanlış yapılaşmadan ötürü çok güzel yeşillikleri olan yerken, biz burayı betonlaştırdık. Belki de tek alanlardan birini de Yalı Kafe’nin orayı da yapılaşmayı yoğunlaştırarak yeşil alanı öldüreceğiz. Lütfen bu kararı bekletelim. Biraz daha bekletelim doğru ise bizde destek olacağız ama doğru değilse siz de bize destek olun” diye konuştu.

ismail sevindik 1 Ana Manşet

MHP’Lİ SEVİNDİK TEPKİLİ

Meclis oturumunda MHP’li İsmail Sevindik de Yalı Kafe için gündeme gelen imar değişikliği için olumsuz oy vereceğini belirterek, “Buranın Bir şekilde mülkiyeti Büyükşehir’e geçti. Keşke ilçe belediyesine geçseydi. Bu anlamda kendi tasarrufunu kullanabilseydi. Burası Atakum halkının açık alan olarak çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptığı bir yer. Bu tür alanların korumamız gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda MHP’nin görüşü çekimserdir. Kişisel mesleki hassasiyetimden dolayı olumsuz oy vereceğim” ifadelerini kullandı.

E37tc4wVIBA II4 Ana Manşet

BETONLAŞMA YOK

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise betonlaşma olmadığını projeyi yıl sonunda ihale edeceklerini belirterek, “Sayın Sevindik, MHP Meclis Üyesisin, Cumhur İttifakı’nın bir parçasısın. Benim açıklamamı beklesen iyi olurdu. Burası için ‘betonlaşma’ diyorsunuz. Yüzde 40 falan dediniz. Oradaki alanın yarısının yüzde 40’ı olacak. Burada betonlaşma yok. Çok farklı bir proje. Atakum’dan Türkiye’ye Samsun’un çok önemli bir marka değeri olacak proje. 7’den 70’e yerli yabancı herkes oradan geçecek. Nefes alacak. Botanik bahçe içerisinde bir proje geliştiriyoruz. Siz buna ‘beton yığını’ diyemezsiniz. Haziran sonu gibi uygulama projesi geliyor. Yılsonuna kadar da ihale edeceğiz. Tam bir ahşap ağırlıklı. Ne var burada? Toprak ve yeşille uyumlu bir proje olacak” dedi.

Dilber BAHADIR, Mustafa İNAN

 

 

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir