Kısa bir zaman önce çeşitli yayın kuruluşları ve sosyal medya mecralarında, Hâkimlerin havaalanlarında hiçbir şekilde üzerlerinin aranmayacağı şeklinde çıkan haberlerle ilgili, Hakimler ve Savcılar Derneği (HAKSAV) kendi web siteleri üzerinden bir basın açıklama metni yayımladı. 

"SADECE X-RAY CİHAZINDAN GEÇEN HAKİMLER"

Hakimler ve üzerindeki eşyalar, valizleri dahil X-RAY cihazından her türlü geçmektedir. Sadece X-RAY cihazından geçen Hakimler el ile aranmamaktadır. Ancak bu durumun sosyal medya mecralarında çarpıtılarak Hakimler X-Ray cihazından hiç geçirilmeyecek, hiçbir şekilde üstleri aranamayacak şeklinde lanse edildi. Oysa Danıştay 10. Dava Dairesinin 2018/3428 esas, 2023/419 sayılı kararında; Havaalanlarının güvenlik kontrol noktalarında duyarlı kapı ve x-ray cihazlarından geçen hakimlerin, söz konusu cihazların ikaz vermesi halinde, üstlerinin ve eşyalarının elle aranmasının mümkün olup olmadığı noktasındadır.

Hakimler yönünden iptaline karar verilmesi gerekmektedir.

2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 88. Maddesi gereğince hakim ve Cumhuriyet savcılarının üzerlerinin ve konutlarının aranması ancak ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçüstü hallerinde mümkündür. Bununla birlikte, dava konusu düzenleyici işlemin yalnızca “hakimler” yönünden iptaline karar verilmesi gerekmektedir.”

Son derece haksız ve yersiz bulmaktayız.

Açıkça görüldüğü üzere ilgili karar Hakimlerin hiç aranmayacağına ilişkin değil, X-RAY’den geçen Hakimlerin el ile aranmayacağına ilişkin. Sosyal medyada yapılan paylaşımları son derece haksız ve yersiz bulmaktayız.

Samsun'da saunada yangın Samsun'da saunada yangın

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.