Hilas Otel

Çelik İnşaat

Neyim var ki?..

NEYİM VAR Kİ?..

Türkçe Rap'in en yetenekli isimlerinden biri olan Ceza, 19 Ekim 2009'da Sagopa Kajmer’in kurmuş olduğu 'Kuvvet Mira'dan kovulan ilk MC olmuştur.

Ceza, müzik kariyerine Fuat Ergin, Maassaka, Dr Fuchs gibi MC’lerin bulunduğu Batı Berlin Tayfası'nda devam etti. İddialara göre 2002'de İsveç'te Ceza'nın vermiş olduğu bir konserde yaşanan kavgadan sonra araları Sagopa ile açıldı. Ceza'nın kardeşi olan Ayben'in 'Sinekler ve Beatler' adlı şarkısında Sagopa Kajmer'in eşi olan Kolera'ya yapmış olduğu gönderme ve Ceza'nın Fuat Ergin ile oynamış olduğu lolipop reklamının ardından iki grup arasında kızışma tam anlamıyla başlamıştı.

Soğuk savaşı sona erdirip, savaşı başlatan parça Ceza'dan 'Mürekkep Doldurdum' oldu. Kısa bir süre sonrasında Disstortion EP'yi yayınlayan Sagopa Kajmer, savaşı iyice körükledi. Karşılıklı disslerde geçen ifadeler olayın ortaya çıkışıyla ilgili fikir veriyor. İki tarafın  hayran kitleleri de gerginliğe dahil olup, Ceza reklamlarda boy gösterdiği için eleştiriliyor, Sagopa ise belediye etkinliklerine katıldığı için, rapin 'isyankar' dokusuna yakışmayan işler yapmakla itham ediliyordu.

Bu kavganın ardından geriye kalan tek şey, dünyanın en kaliteli 240p videosu, Türkçe rapin belki de en iyi parçası, 'Neyim var ki' oldu.

Bu haftaki yazımda, Türkçe Rap’in genç yaşta efsane olmuş 2 ismiyle ilgili bu ilginç anektodu sizlerle paylaşmak istedim… Onlar gerek yazdıkları sözler, gerekse yaptıkları müzikle yine binlerce, on binlerce genci etkilemeyi sürdürüyor…

YORUM EKLE