banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

10.05.2018, 10:08 421

Nasıl Bir Muhalefet?

Ülkemizin içinden geçtiği süreçte ve  son yıllarda en çok eleştirilen yapı "muhalefet". 

Günümüzde bu eleştiri öyle bir hale geldi ki, artık hem siyasal iktidarın hem de siyasal muhalefetin, muhalefete eleştirisini görüyoruz.

Genelde, icra noktasında olan siyasal iktidarların eleştirilmesine alışılan bir düzende, nedense  bizde olduğu üzere daha çok muhalefet eleştirilir.

Bu bize özgü, çoğu zaman şekillendirilmiş algısı uyandıran  bir durummuş gibi dursa da gerçekte özünde eleştirilecek tarafları hiç yok mudur, bir bakalım.

Sahada değişik zamanlarda gördüğümüz muhalefet tarzı, genel hatlarıyla; yumuşak muhalefet, sert muhalefet buna karşılık bulan lider profili  "uslu çocuk, sert çocuk oluyor".

Sonunda , tüm söylenenlerin özeti ise " Ülke batıyor, ekonomi zorda, iktidar dağılma noktasına geldi, rejim çöküyor..."  türünde...

Bu yaklaşım, esasen siyasal muhalefetin kendini rahatlatan bir çözümü  olarak geçmişten günümüz kadar gelmiştir.

Ancak ekonomi, adalet,sağlık,eğitim ve diğer alanlarda yapılanların ülkeyi sorunlara sürükleyeceğini söylemek ve uygulanan modelin kendiliğinden çökeceğini belirtmekle siyasal muhalefet yapılmaz.

Bu türden muhalefeti, demokratik kitle örgütlerinden duymak esasen doğal olandır.

Siyasal rakibinin çözüleceği, siyasetinin çökeceği, kendiliğinden dağılıp gideceği varsayımları üzerinden siyasal muhalefet inşa edilmemelidir.

Başarılı bir siyasal muhalefet rakiplerin güçsüzleşeceğine değil, aksine başarılı olacağına ve daha da güçleneceğine odaklanarak yapılmalıdır. Dinamizmini siyasal rakibin başarısına rağmen onun başarısını aşabilmek ve ona üstün gelmek üzerine kurmalıdır.

Siyasal muhalefetin en güçlü aracı, kendi farklı mantığı ve farklı modelidir. Siyasal rakibin açıkları üzerinden hesap yapmak muhalefetin kendi elleriyle ufkunu daraltması ve nihayetinde muhalefet yapamaması anlamına gelir.

Yapılması gereken kendi modelini ortaya koymak,  geliştirmek, farklı mantığı ve öncelikleri kendi üstünlüğü olarak topluma kanıtlamaktır.

Bu sadece iktidar olmak adına değil, siyasetin herkese sunması gereken "ülkenin ve milletin daha iyi yönetilmesi ve daha iyi yaşam"  için gerekli olan koşuldur.

Yoksa muhalefet olarak, aynı nakaratları yıllarca tekrarlar dururuz.

Yorumlar (0)
banner1474
29°
az bulutlu
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 04:59
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:19
Yatsı 22:10