doğa calven duru
5s arslan Mega Halı

Nakdi Ücret Desteği Ne Zaman Bitecek? İşte Son Durum

KOSGEB'ten 36 Ay Geri Ödemesiz Faizsiz Kredi! Detaylar...
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nakdi Ücret Desteği Ne Zaman Bitecek? İşte Son Durum Nakdi ücret desteğinin mayıs ayında sona ermesi beklenirken, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Haziran ayına ertelenmişti. Belirtilen sürenin bitimine kısa süre kala gözler 21 Haziran günü gerçekleşecek olan kritik Kabine toplantısına çevrildi. Peki, nakdi ücret desteği uzar mı? Ücretsiz izin maaşı ne zaman bitecek? İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “1 Temmuz itibariyle başlamak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz” dedi. Bu gelişme sonrası gözler nakdi ücret desteğinin sona ereceği tarihine çevrildi. Peki, nakdi ücret desteği ne zaman bitecek?

30 HAZİRAN 2021’E İŞARET EDİLDİ
Erdoğan, 1 Temmuz’da başlamak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarının tümüyle kaldırıldığını belirtti. Bir yılı aşkın zamandır devam eden nakdi ücret desteği de bu açıklama sonrası gündeme geldi.İŞKUR üzerinden yapılan açıklamada “Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 17 Nisan 2020 tarihinde başlatılan Nakdi Ücret Desteği, Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 30 Haziran 2021 tarihine daha uzatıldı.” ifadelerine yer verildi.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNİN KESİLECEĞİ DURUMLAR
Nakdi ücret desteğinden yararlanılan dönemde, aynı veya başka bir işyerinde işe başlanması ve/veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alınmaya başlanması halinde nakdi ücret desteği kesilir. Ücretsiz izne ayrılarak nakdi ücret desteğinden yararlanan işçinin fiilen çalıştırıldığının tespiti halinde, işverene, bu şekilde çalıştırılan her işçi ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere fiilin işlendiği tarihteki aylık brüt asgari ücret tutarında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerince idari para cezası uygulanır. Fazla ve yersiz ödemeye sebep işverenlerden, ödenen nakdi ücret desteği, ödeme tarihinden itibaren işleyecek kanuni faizi ile birlikte tahsil edilir.

ÜCRETSİZ İZİN MAAŞI NE ZAMAN BİTECEK?
Halk arasında ücretsiz izin maaşı olarak da bilinen nakdi ücret desteği yaklaşık bir yıldır, pandemi nedeniyle işverenleri tarafından ücretsiz izne ayrılan vatandaşlara ödeniyor. 17 Mayıs tarihinde sona ereceği açıklanan ücretsiz izin maaşının 30 Haziran tarihine kadar uzatıldığı duyurulmuştu.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ UZAR MI?
Koronavirüs ekonomik tedbirleri kapsamında uygulamaya alınan nakdi ücret desteğinin uzayıp uzamayacağına dair bir açıklama bulunmuyor. Ancak 21 Haziran günü gerçekleşecek Kabine toplantısında söz konusu desteğin de ele alınacağı tahmin ediliyor.Kabine toplantısının ardından Millete Sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, nakdi ücret desteğini uzatılıp uzatılmadığına ilişkin bir açıklama bulunmadı. Ancak konuya ilişkin açıklamaların ileriki günlerde ilgili bakanlıklardan gelmesi bekleniyor.

2021 NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE KADAR?
Sene başında asgari ücrete yapılan zamla beraber ücretsiz izne çıkarılan işçiler için ödenen nakdi ücret desteği günlük 39.24 TL’den 47.70 TL’ye yükseldi. Ayın tamamında nakdi ücret desteğinde olan bir işçinin eline geçecek net tutar da 1168 TL’den 1420 TL (brüt 1431 TL) yükseldi.

 

 

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir