banner1361

banner1496

banner1499

banner1334

31.07.2020, 07:52 49

Mutluluğumuz Mutsuzluğa Dönüşmesin!...

Toplumun Nefesi;               
Merhaba kıymetli okuyucularım; Korona virüs salgını bizlere yeni alışkanlıklar kazandırdı. Hastalığa karşı korunmak için birçok alanda tedbir almak zorunda kalıyoruz. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde de uzmanlardan uyarılar geliyor...
 
Tarım Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naim Ayaz, Kurban Bayramı'nda korona virüs tedbirleri kapsamında kesim noktalarında yoğunluğu önlemek için randevulu kesimi önerdiklerini söyledi.

Hayvanlardan insanlara bulaşma riski söz konusu olmadığını ancak; Hayvan pazarlarında sosyal mesafenin korunması, yakın temasın önlenmesi bu alanlarda oldukça zor. Sosyal mesafenin korunması ve insan yoğunluğunun kontrol altına alınmasının zor olmasından dolayı bir hastalık etkeninin bulaşması söz konusu olabilir.

Dijital kanallardan alım yapılmasını; 'Özellikle risk grubundaki bireylerin, yaşlıların kronik rahatsızlığı olanların, küçük çocukların, kanser hastalarının kesinlikle hayvan pazarlarına gitmemelerini öneriyoruz. 65 yaş üstü insanların da risk grubunda oldukları için dijital kanallardan alım yapmalarını ya da bir yakınları vasıtasıyla kurbanlık almalarını tavsiye ediliyor.

Kesim alanına toplu girişler engelleneceğini; Bu nedenle  vatandaşlarımızın belirlenmiş kesim alanlarında kestirme işlemlerini yapmalarını yine hissedarların buraya toplu bir şekilde gidiş değil de aralarındaki bir kişiye güvenip pay sahibi olan o kişinin de hayvanın kesim alanında olmasında fayda var ki muhtemelen kesim alanlarında da buna yönelik bir tedbir olacaktır ve kesim alanına toplu girişler engellenecektir

Randevulu kesimleri önerildiğini; Kurban Bayramlarında bu sayının büyük bir çoğunluğu bayramın 1 ve 2'nci günü kesiliyor ve bu da daha fazla yoğunluğun olmasına neden oluyor. Bu süreçte ben randevulu kesimleri öneriyorum. Randevulu bir şekilde bunun bayramın çeşitli günlerine yayılması yine önemli olacaktır" ifadelerini kullandı.

Çocuklar kurban kesimini görmeli mi? Çocukların yaşadığı korkuların anne ve babalarının davranışlarından kaynaklandığını ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocuğa kurban kesimi gösterilecekse mutlaka Kurban Bayramı’nın ve anlamının anlatılması gerektiğini belirterek “7 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk istemiyorsa çocuğa kurban kesiminin gösterilmemesi tavsiye ediliyor. Aileden herkes gidince çocuk da istiyorsa çocuğu mutlaka bilgilendirmek gerekiyor. Kurban kesmenin gerekçeleri çocuğa anlayacağı şekilde anlatılmalıdır.

Sonuç olarak;  Kurban bayramı öncesi ailelere ve çocuklar için yapılan öneriler asla kulak ardı edilmemeli. Mutluluğumuz mutsuzluğa dönüşmemesi için.. 

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli kurban bayramını geçirmenizi dilerim. 

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. ( Kazım İLHAN )

Bu sözün ne kadar önemli olduğunu konular işlendikçe fark edeceğimizden eminim.

Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. ( Kazım İLHAN )


Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.

                                                                                                                                      KAZIM İLHAN                                                                                                          
                                                                                            Sosyolog ve Aile Danışmanı

 
 

Yorumlar (0)
28°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 03:53
Güneş 05:33
Öğle 12:45
İkindi 16:36
Akşam 19:47
Yatsı 21:20