baskaynak Doğa Okulları cemre
 
Samsun Sürücü Kursu akın HRS Ajans

Mutfaktaki Kötü Kokuları Yok Etmek İçin Ev Yapımı Tarifler!

featured

Mutfaktaki Kötü Kokuları Yok Etmek İçin Ev Yapımı Tarifler! Mutfaktaki kötü kokular yayılarak tüm evi ele geçiren kötü kokular  kabusunuz olmasın. Bu kokulardan nasıl kurtulabileceğiniz yazımızda

mutfak 1 Güncel

Mutfakta çeşitli nedenlerle oluşan kötü kokular, birçoğumuzu yemek yapmaktan soğutuyor. Çöp, yemek ve her yere sinen yağ kokusu, çekilmez hale gelebiliyor. Üstelik bu kokular mutfaktan çıkıp diğer odalara yayılarak rahatımızı da bozabiliyor. Neyse ki bu sinir bozucu durumun birçok çözümü var. Anlatacağımız bazı bilgiler ve önereceğimiz ürünlerle mutfaktan yayılan kötü kokuların önüne geçmek mümkün. Ferah bir mutfakta dilediğiniz gibi yemek yapabilmek için anlatacaklarımıza kulak verin.

Evinizin ferah olmasının yolu, mutfağınızdan geçiyor. Mutfakta ihmal ettiğimiz bazı şeyler, kötü kokulara sebebiyet verebiliyor. Siz de eve sinen yemek kokularından rahatsız oluyor, oluşan kötü kokulardan bunalıyorsanız çözüm için doğru yerdesiniz. Kötü koku yayan kaynaklara karşı nasıl önlem alacağınızı ve ev yapımı bazı pratik tariflerle mutfağınızda nasıl ferah bir atmosfer yakalayacağınızı anlatıyoruz.

Mutfaktaki kötü kokuların önüne nasıl geçilir?

Mutfakta oluşan kötü kokuların önüne geçmek için bazı önlemler almak ve kokunun kaynağını yok etmek şart. Örneğin mutfakta oluşan kötü kokunun en büyük kaynağı, çöp kovası. Kovanın kokuyu içine hapsetmesi için mutlaka kapaklı olanları tercih etmeli ve dolu çöp poşetlerini bekletmeden atmalısınız. Mutfaktaki kötü koku kaynaklarından biri de temizlenmeyen bulaşıklar. Kurumuş yemek artıklarının kokuya neden olmaması için üşenmemeli ve tezgahta bulaşık bırakmamalısınız. Yıkanan bulaşıkları dolaba yerleştirirken kurulamayı da ihmal etmemelisiniz. Aksi takdirde rutubet kokusu meydana gelebilir. Kötü kokunun bir diğer kaynağı olan kesme tahtalarına da dikkat etmelisiniz. Kesme tahtaları; kesilen et, soğan ve sarımsak gibi yiyeceklerin kokularını içine hapsedebilir. Üstelik temizlerken kullandığınız deterjanı emer ve hiçbir zaman tam olarak durulanamaz. Bu nedenle kesme tahtalarını temizlemek ve üzerine sinen kokuyu gidermek için deterjan yerine sirkeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca sıkça göz ardı edilen aspiratör ve davlumbaz filtrelerini de ihmal etmemelisiniz. Mutfaktaki yemek kokusunu iyi çekebilmesi için aspiratör ve davlumbaz filtrelerini düzenli aralıklarla temizlemelisiniz. Böylece cihazların performansını artırabilir ve yemek yaparken ortaya çıkan kokuları en aza indirebilirsiniz.

mutfak Güncel

Mutfaktaki Kötü Kokuları Yok Etmek İçin Ev Yapımı Tarifler

Ne kadar önlem alırsak alalım bazı yemeklerin kötü koku yayması kaçınılmaz. Ağır kokulara neden olsa da balık ve patates kızartması gibi yemeklerden vazgeçmek pek mümkün değil. Ancak birkaç pratik yöntemle yemek kokularından kurtulmak mümkün.

Yemeklerin neden olduğu kokuları gidermek için kahveden yardım alabilirsiniz. Yemekleri yaparken ocakta kahve çekirdeği kavurursanız ortaya çıkan yoğun koku, yemek kokularının önüne geçebilir. Mutluluk ve enerji veren kahve kokusu eşliğinde yemeklerinizi yaparken kötü kokunun eve sinmesine engel olabilirsiniz.
Aynı şekilde baskın kokusuyla karanfilden de faydalanabilirsiniz. Karanfili birkaç dakika cezvede kaynatarak mutfağınızı hoş bir aromayla doldurabilirsiniz.
Kızartma yaparken evin kötü kokmasını istemiyorsanız kızartma yağına maydanoz sapı ekleyerek sorunu çözebilirsiniz.
Balık kızartırken ise tavaya birkaç damla limon sıkmak, balıktan yayılan kötü kokunun azalmasını sağlayabilir. İyi bir davlumbaz mutfaktaki tüm kötü kokuların üstesinden gelebilir
Davlumbazlar mutfağın olmazsa olmazı. Yemek yaparken tüm kötü kokuları çekerek havayı temizleyen davlumbazların, güçlü ve kaliteli olması önemli.  Büyük motorlu davlumbazlar küçük mutfaklar için uygun olmayabiliyor. Ancak aspiratörler de kötü kokuyu önlemek konusunda iyi performans sergiliyor.

Bir mumla kötü kokuları yok edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Mutfaktaki yemek ve yağ kokularından kurtulmak için birçok kişinin bilmediği farklı çözümler de var. O çözümlerden biri de mumlar. Yemek yaparken mutfağınızda yakacağınız bir adet mumla, kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Çünkü yanan bir mum, kokuları üzerine çekerek yok eder. Biz bu püf noktayı biraz da fırsata çevirelim, ne dersiniz? Kokulu bir mumla hem kötü kokuları yok edebilir hem mutfağınıza güzel kokular yayabilirsiniz.

Oda kokularından faydalanın

Mutfaktaki kötü kokuların yerini dinginlik veren ferah kokular alsın ister misiniz? Öyleyse aromatik oda kokularını mutfakta da kullanabilirsiniz. En çok tercih edilen ürünlerden biri olan Sandal Ağacı Oda Kokusu’nu mutlaka denemelisiniz. Dinginlik ve huzur veren koku sayesinde mutfağınızda bambaşka bir hava yaratabilirsiniz. Kötü kokuların yayıldığı mutfağa gitmek istemiyor olabilirsiniz ama  Sandal Ağacı Oda Kokusu’ndan sonra mutfaktan çıkmak istemeyebilirsiniz. Misafirlerinizle sandal ağacı kokusu eşliğinde mutfakta hoş sohbetler edebilir, sabahları keyifli kahvaltılar yapabilirsiniz.

mutfak 2 Güncel

Kötü kokunun kaynağı lavabo gideriyse onun da çözümü var

Mutfak lavabosunu ne kadar temizleseniz de giderden gelen kötü kokulara engel olamıyor musunuz? Dert etmeyin, bunun için özel olarak üretilen temizlik ürünlerinden yardım alabilirsiniz.  Gider kokusu sadece mutfağın sorunu değil tabii, biliyoruz. Mutfak lavabosunun yanı sıra banyo ve tuvalette de kullanabileceğiniz ürünle, giderden kaynaklanan tüm kötü kokuları yok etmek mümkün.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.