Samsunlu güreşçi Mustafa Dağıştanlı hayatını kaybetti. İnternet kullanıcıları, "Mustafa Dağıstanlı kimdir?", "Mustafa Dağıstanlı nereli?", "Mustafa Dağıstanlı başarıları" konularını araştırıyor. İşte Mustafa Dağıstanlı hakkında merak edilenler...

Uzun süredir hastalıkla mücadele eden, 1973 ve 1980 yılları arasında Adalet Partisi Samsun Milletvekili olarak görev yapan olimpiyat ve dünya şampiyonu Mustafa Dağıstanlı 91 yaşında yaşamını yitirdi. İnternet kullanıcıları, "Mustafa Dağıstanlı kimdir?", "Mustafa Dağıstanlı nereli?", "Mustafa Dağıstanlı başarıları" konularını araştırıyor. Detaylar haberimizde

MUSTAFA DAĞISTANLI NERELİ?

Mustafa Dağıstanlı, 1931 yılında Samsun'un  Ayvacık ilçesine bağlı Söğütpınar Mahallesi'nde dünyaya geldi.

MUSTAFA DAĞISTANLI KİMDİR, BAŞARILARI

Güreşe küçük yaşta karakucakla, minder güreşine ise 18 yaşında deniz askerliği sırasında başladı. 1951'de 57 kiloda güreştiği Nasuh Akar'ı yenerek Türkiye şampiyonu oldu. Milli mayoyu ilk kez 1953'de giydi. 1954'de Tokyo'da yapılan Dünya Güreş Şampiyonasında serbest stilde, 1955'te Barselona'da düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda grekoromen stilde birincilik aldı. 1956'da Melbourne Olimpiyat Oyunları şampiyonu oldu. Altmış iki kiloya geçtikten sonra 1957'de İstanbul'da ve 1959'da Tahran'da Dünya şampiyonluklarını kazandı. Bu arada 1958'de Sofya'da hiç yenilgi almadan dünya ikincisi oldu. 1960'ta Roma Olimpiyat Oyunları'nda altın madalyayı, ardından aynı yıl Burgaz'da Balkan şampiyonluğunu kazandı ve güreşi bıraktı.

Kendine has en iyi güreş teknikleri; Yerden kaldırıp ters sarma, Dana bağı dalış pozisyonuna girerken uygulamak olan Dağıstanlı, Türkiye'de yaptığı 320 güreşten 319'unu, uluslararası karşılaşmalarda yaptığı 73 güreşten de 70'ini kazandı. Serbest stilde hiç yenilgi almayan ve hiç tuş olmayan Dağıstanlı, güreştiği dönemde dünyanın en iyi güreşçilerinden biri olarak kabul edildi.

Güreşi bıraktıktan sonra antrenörlük yaptı ve Türkiye Güreş Federasyonunda görev aldı. 1973-1980 yılları arası 15. ve 16. dönem Adalet Partisi Samsun Milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibidir.

MUSTAFA DAĞISTANLI KAÇ YAŞINDA VEFAT ETTİ?

Mustafa Dağıstanlı 93 yaşında vefat etmiştir.

TÜRKİYE GÜREŞ FEDERAYONUNDAN MESAJ

Türkiye Güreş Federasyonundan yapılan açıklamada, "Olimpiyat ve dünya şampiyonu, eski milletvekili Mustafa Dağıstanlı 91 yaşında vefat etti. Uzun zamandır hastalıkla mücadele eden Mustafa Dağıstanlı 1956 ve 1960 yıllarında olmak üzere 2 kez olimpiyat şampiyonluğu yaşarken; 1954, 1957 ve 1959 yıllarında olmak üzere 3 kez dünya güreşinin zirvesinde yer almıştır. Dağıstanlı, 1973-1980 yılları arasında Adalet Partisi Samsun Milletvekili olarak TBMM’de görev yapmıştır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz." ifadelerine yer verildi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Tekkeköy'de yoğun mesai! Tekkeköy'de yoğun mesai!