banner1496

banner1499

banner1334

02.07.2020, 08:41 9

MÜSLÜMANLARIN KUR'ÂN OKUMA DURUMLARI

Bedenin Temiz Olmasına Göre Kur'ân Okuyucuları

A- Temel Bilgiler

İslam hukukçuları, bir Müslümanın bedeninin temizlik durumuna göre Kur'ân'ı okuyup okuyamayacağı konusunu enine boyuna incelemişlerdir.

Bilindiği gibi, bir sorunun İslam dininde yerini belirlemek için, o sorun Kur'ân'a ("Kitâb"a) Sünnet'e, İcma'a, Kıyâs'a ve sırasıyla dinî ölçüt kabul edilmiş klasik kaynaklara bakılarak açıklama aranır. Bu yöntem, İslamın temellendirildiği "Usul”ün, yani, "Yöntembilim”in (Methodology-Metodoloji) ana ilkesidir.

konusunun dayandırıldığı bu ayet ile onun öncülü ve ardılı (siyak ve sibakı) göz önünde tutulduğunda, iki önemli husus dikkat çeker.

Bunlardan birincisi, "Vakıa" Sûresinin 78. ف۪ي كِتَابٍ مَكْنُونٍۙ"Fî Kitabin meknûn" "saklı bir kitaptır" ayetinde geçen "kitâb” ifadesinin ne olduğudur.

İkincisi de, "Vakıa” sûresinin 79."Lûyemessuhu Mal mutahharûn" لَا يَمَسُّهُٓ اِلَّا الْمُطَهَّرُونَۜ"ona (Kur'ân'a ancak temizlenmiş olanlardan /Meleklerden başkası dokunamaz " ayetinde geçen "e'l-Mutahharûn / Temizler"den ne kast edildiğidir.

Bu iki sözcüğün ayetlerdeki anlatımına ve kapsamına göre, İslam alimlerince farklı görüşler ortaya konmuştur,

Bana göre tutarlı görüş, "Kitâb" sözcüğünden kasıt,

Vakıa Sûresi ayet: 78 deki "Kitâb-ı Meknûn'uف۪ي كِتَابٍ مَكْنُونٍۙve Burûc Sûresi ayet 85/22 deki "Levh-i Mahfuz"ف۪ي لَوْحٍ مَحْفُوظٍ(Kur’an’ın aslı) Levh-i Mahfuz'dadır. Elimizdeki mushaf / Kur’ân gökteki asıl nüshadan indirilendir. O zaman matbaa basımı veya el yazması kitap olan Kur’ân’a / Mushafa

Kur'ân yorum bilimcileri (Müfessîrler) Kur'ân âyetlerine ve hadislere bakarak, yorumlarını yaparken izledikleri yol, "Kur'ân yorum yöntem bilim" yani "Usûlu't-Tefsir" biliminin kurulmasını zorunlu kılmıştır.

B- Beden temizliğinin dayandırılmaya çalışıldığı ayetler

İslamın birinci temel kaynağı Kur'ân'da, "Kur'ân'ın Ele Alınması" konusu, aslında ele alınıp "Kur'ân'ın okunması" konusu, bazı Kur'ân yorum bilimciler (Müfessirler) tarafından "Vakıa" sûresinin 79. ayetine temellendirilir.

لَا يَمَسُّهُٓ اِلَّا الْمُطَهَّرُونَۜ

Anlamı:

“79- Ona (Kitab-i Meknûn’a ف۪ي كِتَابٍ مَكْنُونٍۙ ) temizlenip arınmış olanlardan başkası dokunamaz.”

Beden ve ruh yönünden temizlik

derecesine göre, Kur'ân'a dokunmazaten İslami bir gelenektir. Saygılı ve 

herkes el dokunabilir. Dokunuyor da inançlı Müminlerin abdest almadan dokunmamaları, Kur'ân'a saygı içindir. Dini açıdan gerekli değildir. Eğer gerekli olsaydı, namaz için abdest almayı emreden yüce Allah bunu da açıkça emrederdi.

Bazı ayetler, Resulullah sav ile yüce Allah arasındadır. Sözgelimi elif-lâm-mim ayettir. Bunu nasıl alim olursa olsun bilemeyiz. Bu ayette aynı türdendir.

Vakıa Suresi indiğinde Kur’ân kitap olarak tamamlanmamıştı.

Bugün Kur’ân’ı okumak isteyenin abdestli olmasının dini dayanağı yoktur. Ne Kur’ân’da ne de Sünnet’te böyle bir şey yok.

Aslında insanları abdestli okumaya zorlamak, “Kur’ân okuma” abdest alırsan okursun şartını koymaktır. Yani Kur’ân okumayı zorlaştırmak ve engellemektir.

Kur’ân’a saygı, abdestle onu okumakla olmaz, Kur’ân’ın dediklerini yapmakla olur. İbadetlerini tam yapmak. Üretmek, çalışmak ve hainlik etmemek, gıybet etmemek, haset etmemek vs. ile olur

TAM TAKILAN MASKE-MESAFE-TEMİZLİK (HİJYEN)-MASKE TAKMAK YETMEZ. SOSYAL MESAFE

Yüce Allah’ın buyurduğu “kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayınız” ayetini unutmayınız. (Kur’ân: Bakara 2/195)

Sıkıntılarımızı giderecek bizi MİLLETÇE Covid-19’dan kurtaracak ve de kucaklaştıracak

Odur O(Hu Allah Hu).

Yorumlar (0)
27°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 03:52
Güneş 05:32
Öğle 12:45
İkindi 16:36
Akşam 19:48
Yatsı 21:21