banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Başkan Asya, Kültür Mahallesi sakinleriyle buluştu

banner1357

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, ’Halk Buluşmaları’ kapsamında Kültür Mahallesi sakinleri ile bir araya gelerek, yapılan hizmetlerle ilgili bilgiler verdi.Her hafta farklı bir mahallede ’Halk Buluşmaları’ toplantısı gerçekleştiren...

MUŞ 07.02.2018, 16:34
12
Başkan Asya, Kültür Mahallesi sakinleriyle buluştu
banner1353
banner1375

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, ’Halk Buluşmaları’ kapsamında Kültür Mahallesi sakinleri ile bir araya gelerek, yapılan hizmetlerle ilgili bilgiler verdi.

Her hafta farklı bir mahallede ’Halk Buluşmaları’ toplantısı gerçekleştiren Başkan Asya, 14’üncü toplantısını Kültür Mahallesi’nde gerçekleştirdi. Başkan yardımcıları ve birim amirlerinin eşlik ettiği Başkan Asya, mahalle sakinlerine yapılan hizmetleri anlatarak talep ve önerilerini dinledi. Sürekli halkla iç içe olmaya özen gösteren bir yönetim olduklarını ifade eden Başkan Asya; elbirliği, gönül birliği ve ağız birliği ile Muş’a çok güzel eserler bırakabileceklerini söyledi. 3 yıldır gece gündüz demeden uygulanmak istenen projeleri hayata geçirmeye çalıştıklarını kaydeden Başkan Asya, görev süresinin 4’üncü yılında da aynı tempo ile çalıştıklarını ve yapılanların hesabını verdiklerini söyledi.

Canlı hayvan pazarı, yaş sebze meyve hali ve soğuk hava deposu, tıbbi atık sterilizasyon merkezi, sokak hayvanları geçici bakımevi ve rehabilitasyon merkezi gibi elzem olan tesisleri kısa vadede yaparak hizmete açtıklarını söyleyen Başkan Asya; yerel ürünler pazarı ve kırsal toplu taşıma kompleksi ve şehirlerarası terminal projesi gibi önemli tesisleri de bu yıl hizmete sunacaklarını belirtti.

Muş’un içme ve yağmur suyu ile kanalizasyon hattının tamamını yenilemeye başladıklarını ifade eden Başkan Asya, "İlimizin en büyük sorunu olan altyapı projesini söz verdiğimiz gibi başlattık. Geçen çalışma sezonunda başlatılan kazı ve döşemelerle iyi bir ilerleme kat ettik. Bu süreçte çalışmalardan kaynaklı ortaya çıkan kötü görüntüler ve tahribatlar her ne kadar bizi yıpratsa da Muş’un geleceğini kurtaracağımız için bunlara göğüs gerdik. Sizlerin desteği ile bu projemizi başarılı bir şekilde sonuçlandırarak, ilimizin en büyük sorununu ortadan kaldırmış olacağız. Altyapı çalışmaları sırasında meydana gelen tahribatları geçici çözümlerle onardık. Aynı şekilde kazı ve döşemeleri tamamlanan ana güzergahların asfaltlarını yaptık. Bu yıl geçici olarak yaptığımız cadde ve sokakları bir bütün olarak yenileyerek sizlerin hizmetine sunacağız" diye konuştu.

Muş’un içme suyu sorununa köklü çözüm

Muş’un içme suyu sorunu köklü bir çözüme kavuşturacaklarının altını çizen Başkan Asya, "Şehir merkezinde yaşanan su sıkıntısını ortadan kaldırıyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Alparslan-2 Barajı’ndan il geneline içme suyu temini sağlanacak. Mercimekkale mevkiinde kurulacak arıtma tesisi ile şehre cazibeli su gelecek. Gerekli protokolleri imzaladık. Kalkınma Bakanlığı ile projenin yatırım programına alınması konusunda görüşmelerimiz oldu. Başbakanımızın da yakından takip ettiği projeyi bu yılın sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Yeşil alan kapasitesi 300 bin metrekarenin üzerine çıkıyor

Yeşil alan oluşturma noktasında ciddi çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Başkan Asya, "Görevi devraldığımızda ilimizin yeşil alan kapasitesi 43 bin metrekare alandı. Ancak yapılaşmanın yoğun olarak yaşandığı ilimizde bunun yetersiz olduğunu ve bu alandaki eksikliğin giderilmesi için harekete geçtik. Sonuç olarak Ahmed-i Hani, Karni Deresi, Şeyh Şükrü Efendi, Köse Hoca, Zeki Ökmen, Vali Feridun Gültekin, Müftü Mehmet Çağlayan gibi birçok park ve mesire alanını kısa sürede halkımızın hizmetine sunduk. Atatürk Orman Çiftliğinin bulunduğu alanda yapacağımız 2023 Hatıra Ormanı ve fidanlık mevkiinde yapacağımız Göletli Park projelerini de ihale ederek çalışmalarına başladık. Vatandaşlarımızın beton yığınlarında hapsolmaması için şehir merkezinde bir kent meydanı oluşturmak için çalışmalar yaptık. Muş Devlet Hastanesinin yeni binasına taşınması ile eski binanın alanında bu projemizi yapmak için girişimlerde bulunduk. Şükürler olsun ki tahsis işlemlerinin ardından başlattığımız yıkım çalışmaları da tamamlandı. Bu kışın hazırlayacağımız projemizi Allah’ın izniyle bu yıl uygulamaya başlayacağız. Bu çalışmaların sonucunda yeşil alan kapasitemizi 300 bin metrekarenin üzerine çıkarmış olacağız" şeklinde konuştu.

Çöp sorununa çözüm

Çöp alanının Muş için kötü bir imaj olduğunu belirten Başkan Asya, yapılan çalışmalar neticesinde vahşi depolama sistemine son verdiklerini söyleyerek, "Muş-Bitlis karayolu üzerinde ve Ahmed-i Hani Parkı’nın arka tarafında belediyemize tahsis edilen boş alandaki çöp depolamasına son verdik. Katı Atık Belediyeler Birliğimizin kararı ile Korkut’un Kümbet köyünde tesisimizi kurana kadar atıkların Bitlis Katı Atık Tesisine naklediyoruz. Katı atık aktarma istasyonunu kurduk. Sıkıştırma ve nakil araçları ile katı atıkları Bitlis’e göndermeye başladık. İnşallah mevcut çöp alanını da en kısa sürede ıslah ederek yeşil alan olarak hizmete sunacağız" ifadelerini kullandı.

Mezarlıkların bakım ve onarımlarını da ihmal etmediklerini söyleyen Başkan Asya, "Görev süremiz içerisinde ilimizdeki tüm mezarlıkların belirli aralıklarla bakım ve onarımını yapıyoruz. Muratpaşa Mahallesi’ndeki Şeyh Haşim Mezarlığı’nda kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdik. Mezarlık alanının çevresine tamamen ihata duvarı örüldü. Grup köylere giden yolun kenarına da taş duvar örerek toprak kaymasının önüne geçtik. Bu bölgenin tamamını yeşillendirmek için çalışma yapıyoruz. Aynı şekilde Şehir Mezarlığı bölgesinde başlattığımız çevre düzenleme çalışmalarını tamamladık. Halkımızın hayır duasını almak bizler için en büyük mükafattır" ifadelerini kullandı.

Sosyal belediyecilik alanında önemli hizmetler hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Asya, bu kapsamda Sunay ve Muratpaşa mahallelerinde Bilgi Evi projesini uyguladıklarını, bu yıl ise diğer mahallelerde aynı tesisleri kurmak için planlamalar yaptıklarını söyledi. Şehir içi toplu taşımada hayata geçirdikleri havuz ve kartlı sistem uygulaması ile ciddi kolaylıklar sağladıklarını sözlerine ekleyen Başkan Asya, bu sayede vatandaşların ulaşım sorununu ortadan kaldırdıklarını vurguladı.

İmar alanında önemli değişiklikler yaptıklarını, Muş’un kat sınırlamasını 6 olarak belirlediklerini ifade eden Başkan Asya, alınan kararlarla çarpık yapılaşmanın önüne de geçtiklerini söyledi.

Başkan Asya, konuşmasının ardından mahalle sakinlerinin talep ve önerilerini dinleyerek ilgili birim amirlerine talimatlar verdi.
Yorumlar (0)
26°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 03:07
Güneş 05:04
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 22:05