banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Mültecilerin gözünden Samsun - Samsun Haber

SAMSUN 17.11.2019, 09:59
Mültecilerin gözünden Samsun - Samsun Haber
1/4

Birleşmiş Milletler tarafından Samsun'a yerleştirilen mültecilerin sayısı 32 bini bulurken, haklarında çoğu kez kara propaganda ve olumsuz bir algı oluşturulan mülteciler ne düşünüyor? Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan mülteciler, Samsun'u ve Samsunluları çok sevdiklerini, ülkelerine geri dönmeyi ise istemediklerini belirtiyorlar.

Suriye ve Irak'ta yaşanan çatışma, şiddet ve zulüm nedeniyle sebebiyle zorla yerinden edilen mültecilerin sayısı küresel çapta rekor düzeylere ulaşmış durumda. Türkiye ise dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke olmayı sürdürüyor.

EN FAZLA IRAKLILAR VAR
Türkiye, 3,6 milyondan fazla kayıtlı Suriyeli mültecinin yanı sıra 365 binden fazla diğer uyruklardan Birleşmiş Milletler tarafından yerleştirilen mülteciye ev sahipliği yapıyor. Samsun'da Suriye başta olmak üzere Irak ve Afganistan'dan gelen mültecilerin ağırlıkta olduğu illerin arasında yer alıyor. Samsun’da yaşayan mülteci sayısında başı Irak uyruklular çekiyor. Son verilere göre Samsun’da 22 bin 790 Iraklı yaşıyor. İkinci sırayı Suriye alıyor. 2019 verilerine göre Samsun’da 6 bin 310 Suriyeli mülteci yaşıyor.