doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Muhtarların Sorunları TBBM’de “Yük Çok Yetki Yok”

samsun-bedrı-yasar-muhtarların-sorunu-meclıs
Daha Fazla Göster

Muhtarların Sorunları TBBM’de “Yük Çok Yetki Yok”  İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, muhtarların çok yükünün çok fakat yetkisinin olmadığını belirterek, TBMM kürsüsünden eleştirilerde bulundu

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada muhtarların son dönemde adeta PTT görevi yürüttüğünü dile getirerek, sorunlara çözüm istedi.

‘MUHTAR DERDE DERMANDIR’
Muhtarların önemine değinen Yaşar, “Muhtarlarımız hiçbir ayrım göz etmeden evlere giren; köyünün, mahallesinin kalplerine dokunan insanlardır. Bir vatandaş bir köyde, bir mahallede, bir bucakta ne zaman başı sıkışsa ne zaman sorun yaşasa ilk aklına gelecek kişidir muhtar. Muhtar derde dermandır. Muhtar o muhiti en iyi bilen insandır.”

TALEPLERİNİ SIRALADI
Samsun’da ve Türkiye’nin dört bir yanında sahada sürekli gezdikleri ve muhtar ziyaretleri yaptıkları için tüm sorunlardan haberdar olduklarını dile getiren Yaşar, muhtarların taleplerini şu şekilde sıraladı:
* Muhtarlarımız son dönemde adeta PTT görevi yürütüyor; işleri icra kağıtlarını evlere, işyerlerine götürmekten ibaret bir iş haline dönüşüyor. Muhtarlarımız bu esnada kapılarını kapatıyor; ama postacı gibi kapı kapı icra kâğıdı dağıtıyor. İş yükleri fazla; ancak her şeyin üstesinden bir başlarına gelmeye çalışıyorlar. İşte tam da bu noktada muhtarlık kapısının kapanmaması için yardımcı personel desteğine ihtiyaçlarına var.
* Devletin halka en yakın temsilcisi kıymetli muhtarlarımızın kamu görevlisi sıfatına haiz olması gerekiyor.
* Muhtarlarımız kendi bölgeleri ile ilgili alınan Belediye Meclis kararlarından haberdar oluyor ancak; mahalleleri ile ilgili alınacak kararlarda söz sahibi olamıyor.
* Özlük haklarının iyileştirilmesi gerekiyor.
*Bazı muhtarların muhtarlık binaları çok eski, binaların yenilenmesi için muhtarlarımıza destek sağlanmalıdır.
* Muhtarlık seçimi ile Belediye Seçimleri Başkanlığı ayrılmalı; muhtarlar için ayrı bir seçim yapılmalıdır. Bu aynı zamanda onlara verilen değerin de bir göstergesi olacaktır.
* Seçimlerde muhtarların birleşik oy pusulası yok. Hâlbuki tüm muhtarların sıralandığı birleşik oy pusulası olmalı ve vatandaş bu pusuladan oy vereceği muhtarı seçmelidir.”

EL BİRLİĞİYLE ÇÖZÜLEBİLİR
Muhtarlarının sorunlarının çok olmasına karşılık; çözüm imkanlarının da olduğunu söyleyen Yaşar, bu sorunların meclis çatısı altında elbirliği ile çözülebileceğini söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir