doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

MOBİD Buluşturdu! ‘Hedef İhracatı Artırmak’

mobid-eylül-haber-ilan
Daha Fazla Göster

MOBİD Buluşturdu! ‘Hedef İhracatı Artırmak’ MOBİD yönetimi ve sektör temsilcileri, mobilya sektörünün sorunlarının çözümü için bir araya geldi. MOBİD Başkanı Erkan Ahmet Yavuzel, hedeflerinin; Samsun’da mobilya sektörünü hak ettiği yere getirmek ve ihracatı artırmak olduğunu söyledi.

Samsun Mobilyacı İş Adamları Derneği (MOBİD), sektörün analizini yapmak üzere aylık toplantılar düzenlemeye devam ediyor. Tekkeköy İlçesi’nde bulunan Bayraktepe Restoran’da gerçekleştirilen organizasyonu; bu ay Ruta Office/Büro Mobilyaları ortakları Tayfun Semiz ile Uğur Şahin Altun üstlendi.

 

06 mobid 1 Güncel

“TÜRK MOBİLYASI İÇİN ÖNEMLİ”
Mobilya Dernekleri Federasyonu’na (MOSFED) üye olduklarını hatırlatan MOBİD Başkanı Erkan Ahmet Yavuzel, Dünyada Türk mobilyasının tanıtımı için önemli çalışmalar yapıldığının altını çizerek, “Yurtdışında Türk mobilyasını tanıyorlar fakat daha iyi şekilde tanıtmak için federasyonumuz olan MOSFED, “Kalpten üretim” isimli bir sloganla faaliyetlerini devam ettirmektedir. Bu slogan, mobilyaya farkındalık katıyor ve farklı bir ürün haline getirmeye çalışıyor. Ayrıca internet üzerinden ürün bazlı arama motoru şeklinde bir sistem kurmaya çalışılmaktadır. Bu çok detaylı ve tüm mobilya üreticilerinde olması gereken bir sistem. Önümüzdeki süreçte bizi de bu sisteme dahil edecekler. Sistem, bizi farklı bir yere getirecek” dedi.

“İHRACAT YAPACAĞIZ”
Başkan Yavuzel, sektörde yapılan çalışmaların değerlendirilmesinin önemli olduğunu belirterek, “Biz Samsun’dan ihracat yapmaya başlayacağız. Buna inanıyorum. Bazı yerlerden verim alamayanlar, bizim bölgeye de gelmeye başladı. Son günlerde bir hareketlilik başladı. İşimiz kolaylaşacak. Süreçleri yönetme konusunda Samsun TSO da bize destek verecektir. Herkesi, STSO’ya gitmeye gerekli destekler için bilgi almaya davet ediyorum” diye konuştu. Başkan Yavuzel, ayrıca eylül ayında düzenleyecekleri fuarı iptal ettiklerini, 2022 yılının mart ayında yapacaklarını söyledi.

06 mobid 2 Güncel

“DESTEĞE HAZIRIZ”
Samsun TSO Dış İlişkiler Müdürü Oğuz Sandıkçı da ihracatın geliştirilmesine yönelik sağlanan hizmetler ve projeler ile ilgili bilgi verdi. Sandıkçı, oda olarak firmalarımızın dış ticaret potansiyellerini geliştirmek ve yurtdışı pazarlarda daha aktif rol almalarını sağlamak için çeşitli projeler yürütüyoruz. Avrupa İşletmeler Ağı projesi gibi dünyanı en büyük KOBİ netwörkü olan projenin Karadeniz koordinatörüyüz. Firmalarımıza bu proje ile çeşitli eğitimler- seminerler, danışmanlık hizmetleri ile ikili iş görüşmeleri organizasyonları ve yurt dışı programları gerçekleştiriyoruz. Odamız bünyesinde faaliyet gösteren İhracat Destek Ofisi ile firmalarımızın Ticaret Bakanlığı’nın ihracata yönelik desteklerinden faydalanması için danışmanlık hizmeti veriyoruz. Ayrıca, oda olarak yürüttüğümüz AB destekli projeler ile pandemi ile öne çıkan dijitalleşme konusunda, firmalarımızın rekabet güçlerini geliştirmek için ilimiz ihracatçılarının online ortamda 7 dilde yer aldığı www.samsunexporters.com web sitesi altında; ilimiz ihracatçıları için bir ihracat platformu oluşturduk. Yine ilimizdeki sanayici ve ihracatçıları, sanal ortamda yabancı muhatapları ile buluşturmak amacıyla ‘Samsun Export – Samsun Sanayi ve İhraç Ürünleri Sanal Fuarı’ nı düzenledik. Mobilyacı firmalarımızın da yoğun ilgi gösterdiği sanal fuarımızda 150 firmamız, sanal stant ile yer aldı. Samsun’da mobilya sektörü, üretim anlamında çok büyük bir yere sahip. Ancak ihracatta aynı oranda değil. Oda olarak sektöre ihracat alanında destek vermeye ve taleplerini dinlemeye hazırız” dedi.

KALKINMA VURGUSU
Samsun TSO Yönetim Kurulu Üyesi ve eski MOBİD Başkanı Erkan Malkoç, ihracattaki payın artırılması gerektiğini belirterek, “Samsun TSO olarak, yeni binamıza taşındığımızda tefrişatında özellikle yerel firmalardan destek aldık. Samsun TSO’dan makul olan her talebinize, her anlamda destek alabilirsiniz. Böylece ihracattaki payımızı artırabiliriz. Çünkü Türkiye olarak, dünya pazarında ihracatta ilk 10’a girmiş durumdayız. Bu önemli ve ciddi bir oran. Bunun için de birlikte kalkınmanın önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir