Mirasyedi!..

Ne demek mirasyedi?
Evvela bir şeyin yenmesi için bir şeylerin kalması lazım. Ondan sonrada kalan bir şey varsa, bunun yenmesi lazım.
Herhalde en rahat yenilen şey mirastır. Neden diye sorarsanız,  bu kalan şey için nasıl kazanıldığını bilmediğiniz, ne kadar çaba sarf edildiğini, ne kadar emek sarf edildiğini, ne kadar alın teri döküldüğünü bilmediğinizden yenmesi o kadar kolay oluyor.  Yani bir nevi  ekmeden  biçmek de diyebiliriz.
Tabii ki bu bizleri ilgilendiren bir konu değil. Anadan, babadan, atadan kalanları miras sahipleri istedikleri gibi yiyebilirler, içebilirler, o konu onları ilgilendirir.  Samsun’un eski zenginlerini biz eski samsunlular olarak biliyoruz. İsmi geçen aileleri de iyi tanıyorduk.
Ama şu an baktığımız zaman o ailelerin sadece ve sadece mezar taşlarında isimleri kalmıştır. Miras denen şeylerden eser kalmamıştır.
Yukarıda ifade ettiğim gibi, o miraslar sadece ve sadece kendilerini ilgilendirir. O konuda bizim söz söylemeye hakkımız yoktur. İster yerler, ister dağıtırlar, kendilerinin bileceği bir şeydir.
Ama; evet ama bu toprakları, bu ülkeyi taşıyla toprağıyla, deniziyle, nehriyle,  yaylasıyla, ovasıyla, ağacıyla, şehirleriyle, köyleriyle bize bırakan atalarımıza karşı mirasyedi gibi, hareket etme lüksümüz de yok, hakkımız da yok.  Çünkü bu bırakılanlar sadece bir kişiye bir aileye değil, bütün Türk Milleti’ne bırakılmıştır. Burada oturup, düşünmek lazım. Mirasyedi gibi hareket etmemek lazım…
Dünyada Türkiye kadar güzel, Türkiye kadar rahat deyim yerindeyse ekmeden biçilen bir ülke yoktur. Allah bu ülke insanına her şeyi vermiş, her şeyi bağışlamış;  Ama maalesef bizler bu nimetlerin farkında değiliz. Bazı güzel şeyler, bazı varlıkların kıymeti elden gittikten sonra anlaşılıyor.
İnsanın anası, babası, atası yanındayken hiç farkında olmuyor. Onların bizler için neler yaptıklarını, ne eziyetler çektiklerini, aramızdan ayrıldıklarında aklımız başımıza geliyor. Onların kıymetini, o zaman daha çok anlıyoruz. Keşke şimdi yanımızda olsalar, onlarla daha çok ilgilensek, onların hayır duasını almak için çaba sarf etsek, onları öpüp koklasak, diye hayıflanıyoruz.
Bu topraklar kanla canla alındı. Milyonlarca vatan evladı, bu ülkeyi bizlere bırakabilmek için her şeyi yaptılar. Canlarını verdiler, kanlarını döktüler! Bu güzel ülke herkesin iştahını kabartıyor. Bu güzellikleri kıskanıyorlar. Bizim olsun diyorlar, onun içinde aramıza nifak sokup birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. 
Bu oyunlara alet olmayalım!
Herkese şunu söylemek istiyorum kimse bu ülkede mirasyedi gibi hareket edemez. 
bu ülke kimseye babasından miras kalmadı!
Herkes aklını başına alsın!..
 

YORUM EKLE

banner1134

banner1142

banner1127

banner1148