Yaşlılık döneminde ebeveynlerinin bakımını üstlenen çocukların, anne veya babalarının mallarını miras almaları sık karşılaşılan bir durumdur ve bu durum mahkemelerde sıkça tartışılan konuların başında gelir.

Miras anlaşmazlıkları aileler arasında sık sık yaşanmakta ve çözülmesi oldukça zor olabilmektedir. Ancak, bu yeni uygulama haksızlığa uğrayan hak sahiplerinin haklarını korumakta ve adaletin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Yeni düzenlemeler, miras uyuşmazlıklarının kardeşler arasında adil bir şekilde dağıtılmasını hedeflemektedir. Ayrıca, zaman aşımı süresi geçtikten sonra bile taşınmazın satılmaması halinde hak talebinde bulunma imkanı sağlanmaktadır.

BU HAKLAR YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK

Türk Medeni Kanunu hükümleri çerçevesinde, mülk sahibi olan anne-baba, kendi takdirleri ve özgür iradeleri doğrultusunda mülklerini kullanma ve çocuklarına devretme hakkına sahiptir.

Ancak, ebeveynin vefatı durumunda bu haklar yeniden değerlendirilebilir. Anne ve babanın vefatından sonra açılan davalarda, ebeveynlerin çocuklarına hediye ettiği mallar kardeşler arasında eşit şekilde paylaştırılmaktadır.

Birçok kişi, mülkiyetin ebeveynlerin ölümünden önce devredilmiş olması durumunda da bu mülkler üzerinde hak sahibi olduklarının farkında değildir. Bu bilinç eksikliği nedeniyle haklarını aramamaktadırlar.

DİĞER KARDEŞERE DAĞITMAYACAK

Miras Kanunu'na göre, bu tür varlıklar genellikle bölünebilir varlıklar arasında sayılmamaktadır. Ancak, anne ve babanın iradesi doğrultusunda veya kardeşin yetkisiyle mülkün devri söz konusu olduğunda, üzerinden ne kadar zaman geçmiş olursa olsun, asliye hukuk mahkemesinde dava açarak bu mülk üzerinde hak talep edilebilir.

Ancak, çocuk, anne ve babasının vefatından sonra miras aldığı malı kaybetmemek adına para karşılığında satarsa, mahkeme bu parayı miras olarak kabul etmeyecek ve diğer kardeşlere dağıtmayacaktır.

ALINTI: KAMU SON HABER

Bankada hesabı olan herkesi ilgilendiriyor! Bunu yapana 25 bin TL ceza Bankada hesabı olan herkesi ilgilendiriyor! Bunu yapana 25 bin TL ceza

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER