Milyonlarca çalışan “Asgari ücrete zam gelecek mi?”, “Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?” sorusunun cevabını merak ederken görüşmeler hız kazandı.

Asgari ücrette artışın gündeme gelmesi üzerine Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun tarafları olan işçi, işveren ve hükumet temsilcileri arasında görüşmeler yoğunlaştı. Milyonlarca çalışan “Asgari ücrete zam gelecek mi?”, “Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?” sorusunun cevabını merak ederken, birkaç formül gündeme geldi. Bu formüllerle asgari ücrete ara zam yapılması halinde 5 bin liranın üzerine çıkması bekleniyor. İşte asgari ücret zammına ilişkin  haberinin detayları…

Asgari ücret ara zammı için milyonlarca çalışanın umutla beklediği habere ilişkin görüşmeler yoğunlaşırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in kabine toplantısında asgari ücret konusunda bir sunum yapması bekleniyor.

TÜİK Mayıs ayı enflasyon verisini yıllık bazda beklentilerin altında yüzde 73,50 olarak açıkladı. Böylece memurların maaşlarına zam olarak yansıyacak enflasyon farkında 5 aylık rakamlar netleşti. 5 aylık enflasyon oranı ise yüzde 35,64 oldu. Mayıs anket döneminde yüzde 2,97 olarak öne çıkan enflasyon beklentisi ise Haziran ayı için yüzde 3,77 oldu. TÜİK'in açıkladığı yüzde 35,64 5 aylık Mayıs ayı enflasyon oranı verisi ile Merkez Bankası'nın yeni anketine göre gerçekleşen yüzde 3,77'lik enflasyon beklentisine göre yeni zamlı maaş oranları da belli olmaya başladı. Ancak kesin zam oranı Haziran ayındaki enflasyon verisiyle zam farkında son rakam netleşecek. Haziran ayı enflasyon oranı ise 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü açıklanacak.

5 BİN TL'NİN ÜZERİNDE

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak enflasyon farkı zammının ardından gözler asgari ücrete çevrildi. Asgari ücret yılbaşında yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5.004 lira, net 4.253 lira olarak belirlenmişti. Uzmanlara göre 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret için birkaç formül devreye girebilir.Bu formüllerden ilki, gerçekleşen enflasyon hesabına göre yapılacak zam şeklinde olacak. İlk 5 ayda enflasyon yüzde 342 olmuştu. Tahminlere göre 6'ncı ayın sonunda bu rakam yüzde 37 olacak. Şayet bu oranda zam yapılırsa asgari ücret 5 bin 825 lira olarak uygulanacak. Yüzde 75 olan yıllık enflasyon tahmininin yarısı baz alınarak yapılacak bir zam sonrası ise asgari ücret 5 bin 847 liraya ulaşacak. Bir diğer formül ise asgari ücretin işverene sigorta maliyeti olan 879 liradan vazgeçilmesi. Bu durumda ise rakam 5 bin 132 lira olacak.

Altın yatırımcıları dikkat! Saat 15.30'da belli olacak Altın yatırımcıları dikkat! Saat 15.30'da belli olacak

“ENFLASYONUN ÜZERİNDE OLMALI”

Hizmet-İş İstanbul 3 No'lu İETT Şube Başkanlığı'nın genel kurulunda konuşan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu toplantıya çağırdı. Çalışanların sorunlarını çözmek için önerilerini sıralayan Arslan, şunları kaydetti: "Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeniden toplansın istiyoruz. Yeni Asgari Ücret Tespit Komisyonu, temmuz ayında enflasyon üzerinde bir artış sağlasın istiyoruz. Toplu sözleşmelerimizde sadece kamu çalışanları değil, özel sektörde çalışanların haklarının korunması gerekiyor." denildi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.