Resmi Gazetede yayınlanan yeni karara göre; tütün ve cep telefonlarında ÖTV ve matrah düzenlemesi yapıldı. Yüzdelik oranlar değişiklik gösterdi. Buna ilişkin olarak yapılan düzenleme şöyle...

Benzine Zam Benzine Zam

Resmi Gazetede milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir karar yayınlandı. Karara göre; tütün ve cep telefonunda özel tüketim vergisi için yeni düzenleme getirildi. Değişen ÖTV matrahında 1500 TL'yi aşmayan cep telefonların yüzde 25'lik dilimde yer aldığı açıklandı.

CEP TELEFONU ÖTV DÜZENLEMESİ

Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, özel tüketim vergisi matrahı 1500 ve 3 bin TL arasında yer alan cep telefonları için vergi oranı yüzde 40 olarak belirlendi. 3 bin TL üzerindeki cep telefonları için yüzde 50 olarak belirlendi. Resmi Gazetede bu düzenleme yayınlanmadan önce ,1200 TL'yi geçmeyen telefonlar yüzde 25'lik dilimde yer almaktaydı. Daha önce yüzde kırklık dilimde ise, 1200-2 bin 400 TL'lik ÖTV matrahı olarak işlem görüyorlardı.

TÜTÜN MAHRAHI YENİDEN BELİRLENDİ

Resmi gazetede yayınlanan bir diğer matrah ise tütün oldu. net oranı 500 gramı geçmeyen tütün ambalajlarında vergi oranı yüzde 55, asgari maktu vergi tutarı 0,0921 ve maktu vergi tutarı 0,8370 oldu. 500 gramı geçen ambalajlarda olan tütünlerde de aynı oran belirlendi.