doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Milyonlarca Kişiye 2500 TL Geri Ödeme!

milyonlarca-kisiye-2500-tl-geri-odeme
Daha Fazla Göster

Milyonlarca Kişiye 2500 TL Geri Ödeme! Yeni yasayla artık çitfçiye verilen desteklerden vergi kesilmeyecek. Bu kapsamda 2 milyon kişiye geriye dönük olarak 5 milyar lira ilave ödeme yapılacak. Bu da çiftçi başına ortalama 2 bin 500 lira ek gelir anlamına geliyor.

Vergi Usul Kanunu’nda değişiklik öngören 65 maddelik teklif, Meclis Genel Kurulu’ndan geçerek yasalaştı ve kısa süre içinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Çiftçilere yönelik önemli düzenlemelerin bulunduğu yasayla, çok eleştiri konusu olan bir uygulama kaldırıldı. Artık tarım sektörü ve çiftçilerin güçlendirilmesi için kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan destekleme ödemeleri, Gelir Vergisi’nden istisna tutulacak, bu ödemelerden herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacak.

FAİZİYLE ÖDENECEK

Desteklerin vergiye tabi olmaması kararı, çiftçilere ilave ödeme yapılması sonucunu da doğurdu. Son 5 yılda desteklerden kesilen vergiler, faiziyle iade edilecek. Çiftçiye ödenen desteklerden kesilen yüzde 4 stopaj vergisinin 5 yıl geriye dönük iadesine ilişkin düzenleme kapsamında, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) kayıtlı 2 milyon kişiye, faiziyle birlikte yaklaşık 5 milyar liralık ödeme yapılması bekleniyor. Çiftçiler artık beyanname vermeden kaynaktan kesinti yapılarak vergilerini ödeyecek.

YARARLANMA ŞARTLARI

Bu haktan yararlanabilmek için aranan şartlar şöyle:

Çiftçilerin düzeltme zamanaşımı süresi içinde yetkili vergi dairelerine başvurmaları gerekiyor.
Dava açmamaları lazım. Açılmış davalardan vazgeçmeleri şartı da aranıyor.
Vazgeçilen davalarla ilgili önceden verilmiş ve kanun yolu tüketilmemiş kararlar uyarınca, taraflara tebliğine bakılmaksızın bir işlem yapılmayacak, idarece de açılmış davalar sürdürülmeyecek.
Faiz, yargılama gideri ve vekalet ücretine hükmedilmeyecek, hükmedilmişse ödenmeyecek.
Hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunanların iade talepleriyle ilgili olarak bu hüküm uygulanmayacak.

ÇOBAN İSTİHDAMINA 6 BİN LİRA YARDIM

Bu arada tarıma yeni destek açıklamaları geliyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sürü büyütme ve yenileme desteğini yüzde 25 artırarak 125 liraya, sürü yöneticisi (çoban) istihdamı desteğini ise yüzde 20 artırarak 6 bin liraya yükselttiklerini duyurdu. Bakan Pakdemirli, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, küçükbaş hayvacılığa yönelik verdikleri bu desteklerin hayırlı olmasını diledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir