doğa area cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Milli Sporcu Sevilay Öztürk Tokto’da Tarih Yazdı

Milli sporcu Sevilay Öztürk Tarih Yazdı
Daha Fazla Göster

Milli Sporcu Sevilay Öztürk Tokto’da Tarih Yazdı 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları yüzmede kadınlar 50 metre sırtüstü S5 kategorisinde Sevilay Öztürk, bronz madalya alarak Türkiye’ye bu branşta tarihinin ilk madalyasını kazandırdı

sevilay ozturk 1583631 Spor

Tokyo Su Sporları Merkezi’nde gerçekleştirilen yüzme yarışlarında Sevilay Öztürk ve Sümeyye Boyacı, final yüzen 8 sporcu arasında yer aldı.

E B J4NXMAIdLwl Spor

17 yaşındaki Sevilay Öztürk, 43.48’lik zamanıyla bronz madalyaya uzandı ve Türkiye’ye paralimpik oyunlarda yüzme branşında madalya getiren ilk sporcu olarak tarihe geçti.

Sümeyye Boyacı ise madalyaya çok yaklaşmasına rağmen finali 43.94’lük zamanıyla 4. sırada tamamladı.

paralimpik yuzucu sevilay ozturkun olimpiyatlarda hedefi altin madalya 36ecb9b Spor

Altın madalyayı dünya ve paralimpik rekoru kıran Çinli sporcu Dong Lu 37.18’lik derecesiyle, gümüş madalyayı ise İspanyol Terasa Perales 43.02’lik derecesiyle elde etti. Finali Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da izledi.

Sevilay Öztürk: Bu madalyayla çift bayram yapacağız

Aldıkları derecelerle tarihe geçen milli yüzücüler Sevilay Öztürk ve Sümeyye Boyacı, TRT Spor’a açıklamalarda bulundu.

Aldığı madalya nedeniyle çok mutlu olduğunu anlatan Sevilay Öztürk, 30 Ağustos Zafer Bayramı’na da dikkat çekti.

“Arkamda duran herkese çok teşekkür ediyorum. Çok zordu ama çalışarak bunu başardım. Bundan sonra hedefim dünya şampiyonu olmak. Bu madalyayla çifte bayram yapacağız.”

Sümeyye Boyacı ise Sevilay’ı tebrik eti. “Madalyaların arkasında büyük fedakarlıklar var. Yaptığımız tüm çalışmaların verdiği bir yorgunluk var. O gün senin gününse kazanıyorsun ama kazanmak sadece madalyayla ölçülemez. Elimden gelen her şeyi yaptım. 2024 Paris’te de her şeyi yapmaya hazırım.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir