banner1518

banner1365

banner1519

banner1345

banner1334

banner1324

27.09.2020, 08:14 24

MİLLETE EFENDİLİK YOKTUR

Ne güzel bir sözdür. Ne derin bir ifadedir. Bu günlerde ise ne büyük bir özlem ve hasrettir. Mustafa Kemal Atatürk’ün bunu söylediği zaman ki Türkiye’yi göz önüne alırsak ayrıca ne büyük bir anlayış olduğunu görmüş olursunuz. 
Evet. Millete efendilik yoktur. Millete hizmet vardır. Vardır da bunu yapabilmek makamlara neden geldiğini unutmayan kişiliklere, karakterlere ihtiyaç vardır. Gücünü bulunduğu makamlardan alanlar, bırakın bu anlayışı, bu sözü gördükleri yerden kaçarlar. 
İşlerine gelmez. Bunu açığa çıkarmamak için ise başlarlar bütün zayıflıkları ile saldırmaya kahramanlara. Bir anda düşman olurlar bir döneme, bir devre ya da bir kahramana. 
Oysa bu memleketin kahramanı hiç eksik olmaz. Ve elbette haini de. Herkesin bir devri vardır. Bazen o kahramanların çıkması hainlerin hükümdarlıklarının sürmesi gerekir. Onlar sanki hiç bitmeyecek sanırlar dönemlerini. 
Sonra mutlaka biri çıkar. Çıkar ama o ana kadar olan, halka olur. Vatandaşa olur. Alın terine olur. Emeğine olur. İşine, aşına, ailesine ve belki de en önemlisi geleceğine olur. Sonra her şeyin düzelmesi için bir mücadele ve tabiri caiz ise savaş başlar. 
Peki tahmin edin bakalım yine olan kime olur? Evet haklısınız olan yine sana, bana yani vatandaşa olur. Bu böyle devam eder gider. Hainin olduğu yerde kahraman da olur. Olur da niyeyse bedelini ne hain ne de kahraman öder. 
İşte bu yüzden her şeyin sil baştan olması, anlayışın yeniden tesis edilmesi gerekir. Bunu yapmanın tek yolu ise tam da o başlıkta yazandır. 
MİLLETE EFENDİLİK YOKTUR. MİLLETE EFENDİLİK YOKTUR!

Yorumlar (0)