banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

banner1397
15.05.2019, 09:19

Mezun Olacak Öğrencilerime

Bu yazı,özelde OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden, genelde de bütün bölümlerden bu yıl mezun olacak olan öğrenciler için kaleme alınmıştır:


Değerli öğrencilerim; geleceğimizin mimarları, müstakbel öğretmen ve bilim insanları. Dört yıllık bir süre, insan ömrü için çok uzun sayılmasa da, burada aldığınız eğitim, bilgi ve formasyonun sizin gelecek hayatınızı doğrudan etkilemesi bakımından çok kıymetlidir. Bu süre içerisinde kendinizi bir taraftan hayata ve mesleğinize hazırlarken, diğer taraftan da yeni arkadaşlıklar ve dostluklar edindiniz. Hayatı farklı algılama ve hayata farklı yönden bakma özelliği kazandınız; kısaca hayatı ve insanları tanımaya başladınız. Ancak işin daha başındasınız. Hani bir söz vardır ya: “On yıl insanları tanımak için yeterlidir, ancak güvenmek için bir on yıl daha gereklidir” diye. Benim âcizane tavsiyem; Hakk’ın hatırını her şeyin üzerinde tutmanız, adaletten sapmamanız, size bir haber ulaştığında iyice öğrenmeden ve anlamadan bir yargıda bulunmamanızdır. Unutmayınız ki, kulaktan dolma bilgilerle bir kişiyi karalamak haysiyetli insanların yapacağı bir iş değildir. 

Azimli ve kararlı olun; ancak hırsınız aklınızın önüne geçmesin. Çünkü aşırı hırs bazen çöküş nedenidir. Hayatınızı, hesap verilebilirlik üzerinden kurgulayın. Asla, hiçbir surette kul hakkı yemeyin, yoksulu gözetin ve akrabalarınıza yardım edin. Tartışın, müzakere edin ama kavga etmeyin ve kimsenin tetikçiliğini yapmayın. Kavga bizim insanımıza hep kaybettirmiştir. Unutmayın ki, modern insanlara fikri üstünlük zorlama ile değil, onları ikna iledir.


Ahlaki, milli ve manevi değerlerle reel dünyanın rasyonel değerlerini (bilim ve teknolojiyi) kendi iç dünyanızda kaynaştırın ve bu milletin değerleriyle kavga ederek bir yerlere varmanın mümkün olmadığını bilin. İsraftan kaçının ve Cumhuriyetin ne fedakârlıklarla ve yoksulluklarla kurulduğu hatırdan çıkarmayın.


Bu ülkede “Cumhuriyet” ve “Vatandaşlık” ortak paydasında buluşan bütün yurttaşlara karşı hoşgörülü olun, suç işleyenler karşısında kendinizi yargıç ve kolluk kuvveti yerine koymayın. Çünkü bu ülkede herkes görevini yapmakla mükelleftir. İnsanlara karşı saygılı ve vefalı olun; unutmayın ki, kula teşekkür etmesini bilmeyen yaratana da teşekkür etmeyi bilmez ve vefa aslen asaletten gelir.


Yaptığınız bütün dünyevi işlerinizde şu dört unsuru akıldan çıkarmayın: Helâli gözetin, ahlaklı olun, yasal olun ve âdil olun. Bu dört kelimenin ilk harfleri yan yana geldiğinde “HAY” kelimesini oluşturur. “Hayâ, imandandır” düsturunu asla unutmayın. Böyle yaparsanız dünyada ve ahirette başınız ağrımaz. Yine Hacı Bektaş-ı Veli’nin “Eline, Diline, Beline sahip ol” sözünü hatırdan çıkarmayınız. Bu sözün şifresi ise “EDEB”dir. AHİ kelimesini ise; Ahlak, Hilm (yumuşak huyluluk) ve İrfan medeniyeti olarak kodluyorum ve sizin aslında böyle bir medeniyetin mensupları olduğunuzu da unutmamanızı diliyorum. Yahya Kemal’in dediği gibi; “Ne harabiyim ne harabatiyim./Kökü mazide olan âtiyim.” 


Gizli kapaklı işlerden hep uzak durun. Şeffaf olun. Benim ne yaptığımı devletim bilecek ki ben rahat uyuyayım, ülkemde huzur olsun. Hayatınız boyunca liyakate, ehliyete, emniyete ve sadakate önem verin. Devlet görevlileri, devlete sadakatle ve devletin işleyişine uymakla yükümlüdür; kimsenin kurşun askeri olmayın.Sağlığınızın kıymetini ve bunun maddi bir karşılığının olmadığını da bilin. Kendisine verdiğiniz değeri size vermeyenlerle yol arkadaşlığı yapmayın. Ayrıca kötü arkadaştan, kötü örneklerden ve tembellikten uzak durun. Çok çalışın ve iradenize sahip olun.


Riyadan, dedikodudan, iftiradan ve kötü sözden kaçının. Çoğu zaman hesabi değil hasbî olun; cimri değil, cömert olun.Özellikle anne-babanıza hürmetkâr olun ve anne-baba bedduası almayın. Evladınız da olsa insanlardan beklentilerinizi çok yüksekte tutmayın. Aksi halde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Kimsenin inancına ve değerlerine ısrarlı biçimde müdahale etmeyin ve kutsalına karşı hakarette bulunmayın ki başkaları da sizin kutsal değerlerinize hakarette bulunmasın. Allah’tan gelip yine ona döneceğimizi ve kâinatta en büyük hakikatin iman olduğunu, gerisinin de yalan (bir oyun ve eğlence) olduğunu unutmayın.


Sonuç olarak hep haktan ve haklıdan yana olun; doğruluktan ayrılmayın. Nasıl yaşarsak öyle ölürüz, nasıl ölürsek öyle de diriltiliriz, vesselam.

Yorumlar (11)
Çiçek 7 ay önce
Hocam sizi seviyoruz
Gözde Aykan 7 ay önce
Hocam öncelikle emeğinize sağlık, bu uzun yolda bizlere ayna oldunuz ve kendimizi en iyi şekilde görmeyi öğrettiniz çok teşekkürler..
Mehmet BOZKURT 7 ay önce
Hocam, bu kalbi duygu ve temennilerinizi biz öğrencileriniz(insanlar) için kurtuluş reçetesi olarak sunmanizı çok beğendim ve teşbihte hata olmazsa biz âmâların gözlerini açtığınız için size teşekkür ederim.
Sait Kurşunoğlu 7 ay önce
Bekir hocam tebrikler ne kadar güzel öğütler ve de faydalı nasihatler, Bunları yapabilene ne mutlu..kaleminize ve yüreğinize sağlık..
Cemali DEMİR 7 ay önce
İdeal bir öğretmen , ideal bir insan olmak için rehber niteliğinde bir yazı . Umarım okuyan her öğrenci kendine bir şeyler katar.
Leyla Taner 7 ay önce
Nasihatleriniz ve tavsiyeleriniz için teşekkürler hocam. Gençlerin yollarına ışık tutacak, yoldan sapmalarına engel olacak evsafta bir nasihat ve temenni yazısı olmuş. Kaleminize sağlık.
Mehmet BOZKURT 7 ay önce
Hocam, bizim yolumuzu aydınlatan bu öğüt ve temennilerinizden dolayı size çok teşekkür ediyorum.
Cemali Demir 7 ay önce
Öğrenci arkadaşlarımızın hayatlarında kullanacağı önemli bilgiler. Keşke tüm hocalar sizin gibi olsa
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner1381
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Kasım 2019
İmsak 05:54
Güneş 07:23
Öğle 12:26
İkindi 14:55
Akşam 17:18
Yatsı 18:42