banner1571

banner1585

banner1575

banner1499

banner1576

banner1534

banner1581

07.12.2020, 13:40 14

MESLEK SEVGİSİ VE YAŞAM MUTLULUĞUNA KATKİSİ

İnsanın sevmek olgusunda en önemli özdeşleşebileceği, MESLEK SEVGİSİdir. Çünkü meslek iş verimliliği açısından önemli olduğu kadar Yüce Allah'ın nimetle¬rine şükretme, verdiği enerjiyi israf etmeme açısından da önem taşır.
Mesleksizi ve boş duranı Hz. Muhammed selama bile layık görmeyerek Yüce Allah'ın selamını bu durumda olanlara kasıtlı olarak vermemiştir. Onun için Yüce Allah boş duranları değil,  meslek edinenleri, çalışıp çabalayanları sever.
Bilim, meslek sahibi insanların meslek sahibi olmayanlara oranla, daha mutlu   olduklarını kanıtlamıştır.
Çoğu kişi meslek edinmenin bilgi ve teknik ile olduğunu sanır. Oysa, her kes şunu bilmelidir ki bir meslek, yalnız bilgiye ve tekniğe dayanan iş değildir. O derecede ruhsal ve ahlaksal bir iştir. Kuşkusuz ruh ve ahlak söz konusu olunca SEVGİ OLGUSU işin içindedir ve özüdür.
" Meslek hayatının değerlenmesi ve ahlaksal bir anlayışla düşünülmesi, ancak insan hayatının kıymetlendirilmesine ve harici şeyleri iç hayatımıza göre değerlendirmemize bağlıdır.
Mesleğimiz bizi madde ile uğraşmaya zorluyorsa maddeye yenilmemek için yüksek bir hayat görüşüne daha çok ihtiyacımız vardır." (F.W Foerster, İyi insan iyi vatandaş, Doğan Kardeş Yayınları, Tarih yok, s 134-135)
Kahire’de Ezher Üniversitesinin kapısında şu sözler yazılıdır:" 
“KİMYA ÖNEMLİDİR. YÜCE ALLAH DAHA ÖNEMLİDİR."
" Tabii, din bilimleri Öğretim kurumlarının girişine yazılan bu anlatım Bize meslek sahibi olanlar için geçerli olabilecek şu  ilkeyi  hatırlatmaktadır. MESLEK TEKNİĞİ ÖNEMLİDİR. MESLEK SEVGİSİ, MESLEĞİNİ SEVMEK DAHA ÖNEMLİDİR.
Meslek hayatında, her şeyde olduğu gibi, doğruluk iyi bir politikadır. Dürüst ahlaka dayalı bir çaba en büyük kazancı sağlamaktadır.
İnsan bir şeyi sevgi ile yaparsa, haz duyar, mutlu olur.
Sevmeyerek bir şey yapmak, tiksinerek bir şey yemeye benzer, üzüntü verir. Onun için mesleğimizi severek icra edersek yaşam mutluluğunu garanti etmiş olu¬ruz.
Hem sonra, zorla bir şey yapılamaza yapılırsa da hayır olmaz. Atalarımızın bir sözü var. "Gönülsüz avcı köpeği ava gitmez, gitse de hayır vermez." Bir başka atasözümüzde bu gerçeği şöyle ifade eder. "Kolu kırılan yapmış, gönlü kırılan yapmamış."
Eğitimci Booker Washington,  şöyle diyor:
"Biz insanları marangoz yapmak istemiyoruz, marangozları insan yapmak istiyoruz.
Her insan üstün bir şeyi yapamaz ama her insan basit bir şeyi üstün bir ruhla yapabilir."
Meslek sevgisi insanı sadece mutlu etmekle kalmaz, aynı zamanda iş verimliliğini artırır. Bu gerçek bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Sonuçta diyebiliriz ki Hz.  Muhammet, "Siz kendiniz için sevdiğinizi, başka insanlar için istemedikçe, gerçekten  iman etmiş olamazsınız." sözünden hareketle, Yüce Allah'ın verdiği herşey, özellikle size kişilik kazandıran MESLEĞİNİZİ SEVEREK YÜRÜTÜNÜZ.
MESLEĞİNİZİN İNCELİKLERİNİ ÖĞRENMEYE GÖSTERDEĞİNİZ TİTİZLİĞİ MESLEĞİNİZİ SEVMEYE GÖSTERİNİZ.
***
MASKEYİ TAM TAKIN
BURNUNUZ AÇIK OLMASIN. 
MÜSLÜMANSANIZ BUNU YAPINIZ. 
KENDİNİZE VE BAŞKASINA ZARAR VERMEYİNİZ!
MASKE TAKMAK YETMEZ. SOSYAL MESAFEYİ DE KORUYACAĞIZ. TEMİZLİK (HİJYEN) İMANIN YARISIDIR buyuruyor peygamberimiz Hz. MUHAMMED sav. 
Yüce Allah’ın buyurduğu
وَلَا تُلْقُوا بِاَيْد۪يكُمْ اِلَى التَّهْلُكَةِۚۛ
“kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayınız” ayetini unutmayınız. (Kur’ân: Bakara 2/195)
Sıkıntılarımızı giderecek bizi MİLLETÇE Covid-19’dan ve başka sıkıntılardan kurtaracak ve de kucaklaştıracak
O’dur O(Hu Allah Hu).

Yorumlar (0)