doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olacak?

Merkez-Bankası-Faiz-Kararı-Ne-Olacak
Daha Fazla Göster

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olacak? Merkez Bankası yaptığı son toplantıda faiz indirimine gitmişti. Son yapılan Merkez Bankası toplantısı sonrası politika faizi yüzde 16’ya gerilemişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı için çok az bir süre kaldı. Kasım ayında yeniden toplanacak olan merkez bankası faizleri düşecek mi yoksa arttıracak mı, merak konusu oldu.

Piyasalar kararları beklerken sıklıkla “Merkez Bankası toplantısı ne zaman? TCMB PPK faiz kararı hangi tarihte açıklanacak?” diye soruluyor.

MERKEZ BANKASI TOPLANTISI NE ZAMAN?

TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı 18 Kasım 2021 tarihinde yapılacak. Karar saat 14.00’te açıklanacak.

AA FİNANS’IN PPK BEKLENTİ ANKETİ SONUÇLANDI

AA Finans’ın 18 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 21 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 100 baz puan indirim yönünde gerçekleşti.

Anket sonuçlarına göre, 1 ekonomist 25 baz puan, 5 ekonomist 50 baz puan, 13 ekonomist 100 baz puan ve 2 ekonomist de 150 baz puan politika faizinin düşürüleceğini tahmin ediyor.

Ekim ayındaki PPK toplantısında politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 18’den yüzde 16 seviyesine çekilmişti.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı ise bir önceki anket dönemine göre 200 baz puan azalarak yüzde 15 oldu.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir