Memur-Sen Samsun Şubesi'nden ilginç öneri!

'Taşerona kadro' konusunda açıklamalarda bulununan Memur-Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu, "Kamu çalışanı tek bir çatı altında toplansın" dedi

Memur-Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu, 'taşeron' için yapılacak olan kadro değişikliğini yorumladı. Kamuda uzun süredir devam eden taşeron karmaşasının son bulduğunu belirten Güneysu, "Cumhurbaşkanımızın açıklamalarıyla soruna çözüm getirilmiş durumda" dedi.

4/B'YE GEÇMELERİ SEVİNDİRİCİ

Konunun kamuda ve belediyelerde çalışan 900 bini aşkın çalışanı ilgilendirdiğini söyleyen Nejdet Güneysu, "Cumhurbaşkanımızın konuşmalarından da anladığımız kadarıyla 4/C'lilerin, 4/B'ye geçmesi söz konusu. Bu güzel bir gelişmedir. Çünkü iki statü arasında farklılıklar vardı. Mevsimlik çalışan işçilerin çalışma süreleriyle alakalı da yapılan açıklamalar çok yerinde oldu. Mevsimlik işçilerin 9 ay 29 güne çıkarılması ve sigortalarının ödenmesi iyi bir gelişme" diye konuştu.

Belediyelere taşeron olarak alınmış fakat, mühendis, sağlıkçı, teknisyen gibi statülerde çalışanlar olduğuna dikkati çeken Güneysu, "Bu kamu çalışanlarının kendi statüleriyle ilgili çalışana dönüşmelerini istedik. Ekonomik ve sosyal haklarının memur statüsünde kazanımlarını elde etmeleri çok güzel bir şey. Tek masada kamu çalışanları adına ekonomik ve sosyal haklarının, Çalışma Bakanlığı ile konuşulması güzel bir gelişme. Tabi boşluklar var. İçinin nasıl doldurulacağını bilemiyoruz. Bu düzenleme kamu kuruluşları, kamu iktisadi teşekküllerinde yer alan çalışanaları kapsadığını görüyoruz. Biz Memur-Sen olarak bu farklı statülerin ortadan kalkarak, tek bir çatı altında kamu çalışanlarının bir araya gelmesinden yanayız" diye konuştu.   

Haber: Emine ÇATAL

YORUM EKLE

banner650

banner826