banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

banner1397
11.06.2019, 09:14

Medeniyiz demekle, medeni olunuyor mu?

Merhaba kıymetli okuyucularım;

Bu günortak paylaşım alanlarında ki gözlemlediğim önem arz eden konuları sizlerlepaylaşmak istedim.

Buyurun birlikte okuyalım;

Bizler genelde konuşan, uygulamaya gelindiğinde ise söylemlerimizin birçoğunueyleme dönüştüremeyen birtoplumun bireyleriyiz.

Sağlıklı ve medeni bir toplum inşa etmek istiyorsak, öncelikle insana ve çevreye saygı duymayı öğrenmek lazım, nedeni mi?

Bazı muhitlerdeki yeşil park alanları ile cadde ve sokakların köpek pislikleri ile dolu olduğu görülmektedir, özellikle mahalle kültürünün olduğu semtlerde, daracık evlerde beslenen, adeta hapsedilen köpeklerin pislikleri,birçok hastalığa kapı aralamaktadır.

Özellikle: Köpek sevenlerhayvanlarını gezdirirken yanlarında poşet ile eldiven bulundurmalarınıve hayvanlarının dışkısını poşetlere konmasının çevre ve insan sağlığı açısından önem arz ettiğini asla unutmamalıyız.

Bir diğerkonu ise baharın gelmesi ilesahillerdeki çocuk park, piknik alanları ile oturma banklarının bulunduğu yerlerde çekirdek kabukları, pet şişeleri, sigara izmaritleri, oturma yerleri ve çevresine bırakılan çöpler ile tükürülentükürüklersayesinde buralarda kara sineklerin aşırı yoğunlaşmasına,Bunun sonucu hijyenik siz bir ortam nedeniyleaşırı çevre kirliliği oluşmaktadır. 

Nitekim günümüzde, bazı insanların dinlenme ve piknik yeri olarak kullandıkları yeşil alan, ormanlık, ağaçlık veya park yerlerine, yiyecek ve piknik atıklarını bıraktıklarını ve bazı yerleri de tuvalet gibi kullanarak kirlettiklerini üzüntü ile müşahede etmekteyiz.

Bu konudaki çözüm çok basit çekirdek ve meyve kabuklarını yanınızda bulunduracağınız bir poşet veya kese kâğıtlarına ata bilirsiniz. 

Ayrıca piknik, kumsal ve gezi bölgelerinde çöp kutularının dolu olmasına rağmen, çöpler oraya bırakılmaktadır. Bu tip atıklarıoralarabırakmayıp büyük çöplerin toplandığı çöp bidonlarına bırakmalıyız. Bir başka gün geldiğinizde nasıl görmek istiyorsak o şekilde temiz ve sağlıklı bırakalım.

Şu konuyu davurgulamam gerekiyor özellikle insanlar tramvay duraklarının giriş ve çıkış önleri adeta sigara izmaritinden geçilmiyor. Lütfen ilgili birim tarafından her iki yöntarafına ayaklı küllük konulmasını.

Sonuç olarak:Çevre bekçi ile değil, akıl ve sevgi ile korunur.

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. (Kazım İLHAN)

Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. (Kazım İLHAN)

Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.

Yorumlar (0)
banner1371
banner1381
12°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 21 Kasım 2019
İmsak 05:53
Güneş 07:22
Öğle 12:25
İkindi 14:56
Akşam 17:19
Yatsı 18:43