doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

MEB’den Uzaktan Eğitim Kararı…

MEB'den-Uzaktan-Eğitim-Kararı…
Daha Fazla Göster

MEB’den Uzaktan Eğitim Kararı… MEB tarafından duyurulan son karara göre bundan böyle evde eğitime ihtiyacı olan çocuklar için evde yüz yüze veya uzaktan canlı ders olarak eğitim alma imkanı getirildi. MEB şikayetler üzerine harekete geçti

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) evde eğitim ihtiyacı olan öğrencilere uzaktan eğitim imkanı sağladı. Özel Eğitim Hizmetleri yönetmeliğinde değişikliğe giden bakanlık yüze yüze eğitimin yanı sıra derslerin online olarak yapılabilmesine imkan sağladı. İşte MEB’in aldığı son dakika kararın detayları…

6196011466a97c2d0138ba96 Güncel

Evde eğitim ihtiyacı olan öğrenciler pandemi nedeniyle öğretmenlerin evlerde ders vermemek istemesi üzerine mağdur oluyordu. Bakanlığa ulaşan bir çok şikayet neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı evde eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yüz yüze eğitim şartını kaldırdı. Pandemi döneminde online olarak da ders verebilme imkanı getirildi.

İŞTE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN ALDIĞI O KARAR

Türk Milli Eğitimin genel amaçları ve temel ilkeleri doğrultusunda, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin eğitim haklarından yararlanmalarını sağlamaya yönelik usul ve esaslar ilgili yönetmelikle belirlenmektedir. Söz konusu yönetmeliğin 14’üncü maddesinin birinci fıkrasında ‘Zorunlu eğitim çağındaki özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden sağlık problemi nedeniyle en az on iki hafta süreyle örgün eğitim kurumlarından yararlanamayacağı ya da yararlanması durumunda sağlığı açısından risk oluşturacağı en az birisi ilgili daldan olmak üzere üç uzman tabip ve Özel Değerlendirme Kurulu raporu ile il veya ilçe özel eğitim hizmetleri kurulunun planlaması doğrultusunda ders yılı içerisinde evde eğitim hizmeti verilebilir’ hükmü yer almaktadır.

Evde eğitim hizmetinin velinin talebi ve özel eğitim hizmetleri kurulunun kararı doğrultusunda evde yüz yüze yapılabileceği gibi uzaktan canlı ders olarak da yapılabilmesine ilişkin talepler Bakanlığımıza intikal etmektedir.

Bu kapsamda evde eğitim hizmetinin Covid-19 salgını süresince öğrenci velisinin talebi dikkate alınarak özel eğitim hizmetleri kurulunun kararı doğrultusunda evde yüz yüze veya uzaktan canlı ders olarak da yapılabilecektir.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir