doğa area cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Maymunların ‘Selamlaştığı’ Ve ‘Vedalaştığı’ Ortaya Çıktı

Maymunların 'Selamlaştığı' Ve 'Vedalaştığı' Ortaya Çıktı
Daha Fazla Göster

Maymunların ‘Selamlaştığı’ Ve ‘Vedalaştığı’ Ortaya Çıktı Başka biriyle konuşurken, muhtemelen veda etmeden ayrılmayız; çünkü bu, kabalık olurdu. Yapılan bir araştırma, maymunlarında insanlar gibi iletişime girmeden önce ve iletişimi bitirirken kendine özgü işaretler kullandıklarını ortaya koydu.

6117932566a97c6792781240 Doğa

Science dergisinde yayınlanan ve maymunların etkileşimleri başlatmak ve sonra bitirmek için bilinçli olarak sinyaller kullandığını belgeledikleri bir çalışmada araştırmacılar, maymunların da benzer bir şey yaptığını bildirdiler

resim 2021 09 08 191306 Doğa

Evrim Ağacı’nda yayınlanan bilgiye göre bilim insanları ayrıca, etkileşim halindeki maymunlar arasındaki sosyal ve güç dinamiklerinin, kullanılan iletişim çabalarını etkilediğini buldular.

6117932d66a97c68274f5718 Doğa

Araştırmacılar, bunun insan nezaketine benzer kalıpları yansıttığını söylüyor. Birleşik Krallık’taki Durham Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Raphaela Heesen şöyle diyor:

“Roketleri fırlatıp Ay’a inebildik, çünkü niyetlerimizi paylaşma yeteneğine sahibiz. Bu da tek bir bireyin tek başına başarabileceğinden çok daha büyük şeyler elde etmemize olanak tanıyor. Bugüne kadar, bu yeteneğin insan doğasının kalbinde olduğu öne sürülmüştü.”

6117931f66a97c679278123d Doğa

Niyetinizi paylaşmak ve ortak bir hedef üzerinde birlikte çalışmak, aynı zamanda ortak taahhüt olarak bilinen karşılıklı bir yükümlülük duygusuna yol açar.

Şimdi ise Heesen ve ekibi, şempanze ve goril gibi büyük kuyruksuz maymunlarda, ortak bağlılığın insanlara özgü olduğuna dair uzun süredir devam eden iddiaya meydan okuyabilecek kanıtlar keşfettiler.

61179313ae298b866620b10a Doğa

Daha önceki ortak bağlılık deneylerinde, bir deneyci aniden onlarla oynamayı bıraktığında, insan çocukları itiraz etmişlerdi. Oyuncaklar sunan veya oyuncakları seslendiren çocuklar, daha önce üzerinde anlaşmaya varılan oyunlarıyla deneyciyi yeniden meşgul etmeye çalışmışlardı.

Heesen ve ekip arkadaşları, tımar sırasında kesintiye uğrayan ancak daha sonra birbirleriyle etkileşimi sürdürmek için el kol hareketlerini kullanan iki bonobo arasında benzer bir duruma tanık olduktan sonra, insan soyunda ortak bağlılığın nasıl ve ne zaman ortaya çıktığı hakkında daha fazla şey öğrenmeye başladılar.

61179332ae298b872e122ae2 1 Doğa

Ancak önceki bilim insanlarının aksine Heesen ve ekibi, ortak bağlılığın yalnızca iki katılımcı arasındaki ortak bir sözü yerine getirme zorunluluğu hissine dayanmadığını, bunun yerine, anlaşmanın kurulması ve daha sonra anlaşmanın yerine getirildiğine karşılıklı olarak karar verilmesi sürecini de içerdiğini öne sürdü.

Bu, göz teması ve bir “merhaba” ile bir konuşma taahhüdüne girmek ve ardından “tamam, anlaştık” veya “elveda” diyerek konuşmanın sona erdiğini bildirmek kadar basit bir şey anlamına gelir.

Heesen ve meslektaşları, ortak taahhüt sürecini göstereceğini savunduğu, büyük maymunların benzer bir etkileşim giriş (“merhabalaşma”) ve çıkış (“elvedalaşma”) sürecine sahip olup olmadığını görmek için yola çıktılar.

61179327ae298b866620b10f Doğa

Hayvanat bahçelerindeki bonobo ve şempanze grupları içindeki 1.242 etkileşimi analiz ettikten sonra, maymunların aslında etkileşimleri başlatmak ve bitirmek için sıklıkla birbirlerine baktıklarını ve iletişim kurduklarını buldular.

Bonobolar, zamanın %90’ında ve şempanzelerin %69’unda oynamadan önce giriş sinyalleri ve karşılıklı bakış alışverişinde bulundular.

Çıkış aşamaları daha da yaygındı; bonoboların %92’si ve şempanze etkileşimlerinin %86’sı çıkışları içeriyordu. İşaretler, tımar etme veya oyun oynama gibi karşılaşmalardan önce ve sonra, birbirine dokunmak, el ele tutuşmak veya kafa atmak veya birbirine bakmak gibi jestleri içeriyordu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir