Maske Zorunluluğu Kalktı Mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklıyor Koronavirüs salgınına ilişkin önemli kararların gündeme geldiği Bilim Kurulu toplantısı son erdi. Kritik toplantının ana gündem maddesi ise "Maske zorunluluğu". Maske yasağı kalktı mı? İşte detaylar...

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Koronavirüs salgınına ilişkin önemli kararlar alınacak toplantıda kararları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyrdu

MASKE ZORUNLULUĞU KALKTI MI?

 Bazı alanlarda devam eden maske zorunluluğunun kaldırılmasının masada olduğu toplantı sonrası, alınan kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Buna göre kapalı alanlarda maske zorunluluğu sona erdi!

Bakan Koca'nın ardından alınan kararları duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

"Hastaneden, sağlık çalışanına,aşıya kadar tüm dünyada sıkıntılar yaşandı. Koskoca devletler maske kapma savaşına girdiler. Türkiye tüm bu süreçten alnının akıyla çıkan az sayıdaki ülkelerden biri olmuştur. Sağlık Bakanımızın koordinasyonunda dünyada örnek bir varoluş mücadelesini ortaya koyan bu heyeti ayrıca kutluyorum. Bu süreçte maalesef kayıplarımız da oldu. Merhum Cemil Taşçıoğlu, Burak Dilmener, Feriha Öz gibi hocalarımızı bu mücadelenin sembolleri olarak görüyoruz.

"ÜLKEMİZİ BU SANCILI DÖNEMDEN ÇIKARDIK"

Biz sadece hastanelerimizle 16 bininin üzerinde yeni yatağı hizmete açtık. Toplumsal ihtiyaçlarının karşılanmasında da herhangi bir zaafiyete müsade etmedik. Bilim insanlarımızın gayretleri yol göstericimiz olmuştur. Bilim Kurulumuz en büyük desteği vermiştir. DSÖ de bizleri ve çalışmalarımızı takdir etmiştir. Hükümet oalrak bilimsel verilerle topluösal beklentileri en üst seviyede buluşturmaya gayrat ettik. Ülkemizi bu sancılı ve sıkıntılı dönemden sağ salim çıkardık.

Batı Karadeniz'deki selin bilançosu açıklandı! Batı Karadeniz'deki selin bilançosu açıklandı!

"KENDİ AŞISINI ÜRETEN 9 ÜLKEDEN BİRİYİZ"

Vatandaşlarımızı korumak için her yöntemi, aracı en hızlı şekilde ülkemize kazandırdık. Kendi mücadelemizi de kendimiz oluşturduk. Yerli solunum cihazı, aşı ve ilaç gibi bir çok başarıya imza attık. Kendi aşısını üretebilen 9 ülkeden biriyiz. İnsani sorumluluklarımızı da yerine getirdik. Dünya genelinde 160 ülkeye tıbbi yardımda bulunduk. Gelişmiş ülkelerin bencilliği ise tarihin utanç sayfalarına kaydedilmiştir.

Son iki yıldır mesaisinin tamamını salgınla mücadeleye ayıran değerli bilim insanlarımıza milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Sağlık ordumuzun mücadelesini asla unutmayacağız. Tüm kurumlarımızın mensuplarını tebrik ediyorum. Salgının artık kitlesel bir tehdit olmaktan çıkmasıyla birlikte Avrup kısıtlamaları kaldırdı. Ülkemiz de bu aşamaya geldi.

TOPLU TAŞIMADA MASKEYE DEVAM

Bilim Kurulumuz olağanüstü olmadıkça bundan sonra toplanmayacaktır. Sağlık Bakanlığımız ise çalışmalarını sürdürecektir Kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kalkmıştır. Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına vakalar 1000'in altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir. Ülkemizde üretilen koronavirüs ilaçlarının dağıtımı devam edecektir."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.