Mart Ayı

MART AYI

Eskilerin bir deyişi vardı; “Mart ayı dert ayıdır” derlerdi. Gerçi şimdi artık bütün aylar aynı oldu, birbirinden hiç farkı yok.

Ama 2018 Mart ayı hem ülke için, hem de belediyeler ve başkanları için sıkıntılı geçecek gibi görülüyor…

Nedeni gayet basit! Mart ayında Türkiye genelinde mahalli seçimler var, hem belediye başkanlığı hem de meclis üyelikleri için bir seçim yapılacak. Bu seçimin ülkenin geleceğine ülkenin ekonomisine ister istemez etkisi olacaktır. İsteğimiz ve arzumuz bu seçimlerin kazasız belasız olaysız ülkemizin menfaatleri doğrultusunda geçmesidir. Tabi seçimlerin sessiz sakin huzurlu geçmesi siyasi partilerin tavırlarına söylemlerine hal ve hareketlerine göre şekillenecektir. Hani bir deyim var “Üzüm üzüme baka baka kararır” veya “At sahibine göre kişner” lafları bizim lügatimizde vardır. Seçmende liderlerinin veya adaylarının söylemlerine hal ve hareketlerine göre hareket edeceklerdir. Bugüne kadar böyle olmuştur, bundan sonrada böyle olacağını tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok.

Artık mermi namludan çıkmış vaziyette! Seçim sathı maili ne girmiş durumdayız. Mart ayına kadar seçimle yatıp seçimle kalkacağız. Bu seçimin ülkeye ülke insanlarına ve dolayısıyla yaşadığımız şehirlere ilçelere ne getirip ne götüreceğini bekleyip göreceğiz. İyi olup olmaması tamamen seçmenin elinde olan bir şey iyi değerlendirme yaparsak iyi olacaktır. Yanlış değerlendirme yaparsak kabahatini başkalarında aramaya gerek yok. Kendim ettim kendim buldum şarkısını 5 sene söyleyip dinleriz.

24 Haziran seçimleri Türkiye tarihinde bir ilkti. Bir tarafta cumhur ittifakı diğer tarafta ise millet ittifakı… Cumhurun manası da halk, milletin manası da halk, arada bir fark yok.  Zaten amaç halka hizmet etmek. Şu anda da yine bu ittifaklar dillenmeye başladı. Ama bu bir genel seçim değil. Bu bir mahalli seçim bu seçimin kendine özgü şartları var. Vatandaş parti seçmiyor oyunu kullanırken, başkan adayını da düşünüp ona göre karar veriyor. Sadece parti değil, ama başkan adayları da ön plana çıkabiliyor. Onun için ittifak işi biraz sıkıntılı hatta zor gibi, belki birkaç yerde böyle bir ittifak yapılır. Ama Türkiye genelinde böyle bir ittifak yapılacağına ihtimal vermiyorum.

Henüz adaylar belli değil herhalde partiler kamuoyu araştırması yaptırıyorlardır. Bu seçimlerde görünen o ki ön seçim olmayacak. Partiler merkez yoklamasıyla adaylarını belirleyeceklerdir.

Büyükşehirlerde adaylar belirlenirken, herhalde önce büyükşehir adayı belirlenip, ilçe belediye başkanları tespit edilirken, onun da fikri alınır diye düşünüyorum. Çünkü başkanlar arasındaki uyum çok önemli. Bir orkestra içinde çatlak ses çıkarsa uyum bozulur. Bekleyip göreceğiz adaylar belirlendikten sonra yorum yapmak daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum.

YORUM EKLE

banner1134

banner1142

banner1127