banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

12.10.2019, 09:38 45

MARKA DEĞERİNİ KORUMAK…

Ekonomi uzun zamandır bazen rüzgar, bazen fırtına, bazen de bulutlu günler yaşıyor. Kimi umutlu, kimi ise karamsar. Neyin ne olacağı kısmını ben işin uzmanlarına bırakıyorum. Biz bize yansıyanı yaşıyor ve fikir yürütüyoruz.

Şartlar ne olursa olsun herkesin sorumlu olduğu bir hayat ve bu hayatı sürdürmek için yürüttüğü ticari faaliyetler var. Ekonomi de havalar ne kadar dalgalı olursa olsun, başta ticari faaliyetler olmak üzere herkes biraz daha dikkatli ama bir o kadar da atak olmak durumunda.

Yaşanan olumsuz ve dalgalı seyir her ne kadar şartları zorlayarak gerginlik yaratsa da herkes kendi rüzgarını oluşturmak zorunda. Binbir emek, zaman ve para ile kendi markasını oluşturan kişi/kurumlar ise bu konuya çok daha dikkat etmek zorundadır.

Marka yolculukları ister ticari isterse kişisel olsun meşakkatli işlerdir. Marka değeriniz ne olursa olsun, onu oluşturmak kadar irtifasına da dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Oluşan ve oluşmak üzere yola çıkılan marka yolculukları için oldukça hassas diyebileceğimiz bu dönemleri, iyi değerlendirmek gerekiyor.

Krizler fırsatlarla doludur efsanesinden yola çıkmıyorum. Kriz ve fırsatları çok ayrı bir başlık ve konudur. Üzerinde durmak istediğim konu, üzerinde emek harcanmış birçok marka, yolculuğun çeşitli nedenlerle sekteye uğramaması gerekliliğidir.

Peki böylesi bir dönemde ne yapılmalı. Marka değeri ve kurumsal gereklilikler üzerine çalışmalar yapan her firma, çok hızlı bir şekilde en az üç aylık bir planlama hazırlamalıdır. Reklam ve tanıtım faaliyetlerine ise yaptığı bu plan ölçeğinde belirlenen bütçe ile devam edilmelidir.

Piyasa ya da hangi sektörde olursanız olun, ölçeğiniz ne olursa olsun, oluşturduğunuz ya da oluşturmak için çaba harcadığınız her şey yaşadığınız tedirginlik nedeniyle bir anda heba olabilir.

Bu tedirginlik, sizi bir kere yakaladıysa ve çevreniz tarafından hissedildiyse; sonrasında ne yaparsanız yapın kendinizi krize değil, dedikodulara teslim etmiş olursunuz. Bu ise sizi, geri dönülmez bir yolun içine sokabilir.

Bu dönemlerde üzerinde ciddiyetle durulması gereken konu, iyi planlamalar yapmaktan geçmektedir. İhtiyatlı olmak ile tedirgin olmak arasındaki ince çizgiyi hiç göz ardı etmeden yürümek büyük önem taşıyor.

Özelikle ticari olarak oluşturduğunuz marka değerinize siz sahip çıkmazsanız kimse sahip çıkmaz. Bir kere tedirgin olup panik yaparsanız ise sonrasının size çok daha pahalıya patlayacağını asla unutmayın.

Yorumlar (0)
banner1474
27°
az bulutlu
Namaz Vakti 11 Temmuz 2020
İmsak 03:08
Güneş 05:05
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 22:04