banner1365

banner1345

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi İlk Toplantısı Gerçekleşti

banner1357

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi, ilk toplantısı 46 AK Parti, 35 MHP ve 7 CHP’li üyenin katılımıyla Manisa...

MANİSA 15.04.2014, 14:53
Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi İlk Toplantısı Gerçekleşti
banner1353
Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi, ilk toplantısı 46 AK Parti, 35 MHP ve 7 CHP’li üyenin katılımıyla Manisa Belediyesi Kültür Sitesi Meclis Salonu’nda yapıldı.

Meclis gündeminden önce bir konuşma yaparak yeni hizmet döneminin Manisa için hayırlı olmasını temenni eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Manisa’nın büyükşehir olması münasebetiyle 5 senemizi bu salonda aldığımız kararlarla, Manisa’ya hizmet etmek için geçirdik. Bu vesileyle geçmişte görev yapmış belediye başkanlarımız ve meclis üyesi kardeşlerime teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki önümüzdeki 5 yıllık süreyi de sağlıkla, huzur içinde geçirecek, Manisa’ya yapılacak her türlü hizmette ortak müşterekte buluşarak güzel hizmetlere imza atacağız. Elbette önemli bir seçim süresi yaşadık. Bu süreçte sıkıntılı ve üzüntülü süreçten geçtik. Fakat şimdi onları düşünecek zamanımız yok. Artık çalışma zamanıdır. Bu anlamda Manisa’nın önünü açacak, kentimizi çok daha iyi noktalara götürecek her türlü hizmetin önünü açacağımıza inanıyorum. Demokrasi kuralları içinde bir süreç hep yaşanmıştır. Herkes kendi parti görüşü doğrultusunda fikrilerini söyleyecektir ama bir masa etrafında istişare ederek inanıyorum ki oy birliği ile hizmet yapılacaktır. Sonuçta bir aileyiz. Bu çerçevede inşallah sağlık sıhhat huzur başta olmak üzere Manisa’da yaşayan 1 milyon 360 bin nüfusa hizmet götürmenin çabasında olacağız. Allah utanmasın diyorum. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

KOMİSYON ÜYESİ SEÇİMLERİ YAPILDI

Gündemin ilk maddesinde, parti grupları adına kapalı oylamayla başkan vekilleri seçildi. 1. Gurup Başkanvekilliği’ne Zülfikar Gürcan, 2. Gurup Başkanvekiliğine Recep Çimat seçildi. Meclisin 3. gündem maddesinde 2 asil ve 2 yedek meclis katip üyesi seçimi gerçekleştirildi. İbrahim Kaya ve Ahmet Palabıyık asil üye olarak, Aziz Güral ve Muhittin Yıldız da yedek üyeliklere seçildiler. Encümen üyeliğine ise Zülfikar Gürcan, Adnan Kaçire, Yaşar Çataldere, Mustafa Akın ve Ali Can seçildi. Son olarak ihtisas komisyonları seçimleri gerçekleştirildi.

AK PARTİ İLE CHP’DEN FAALİYET RAPORUNA RED

Manisa Belediyesi’nin 2013 yılı faaliyet raporu oylamaya sunuldu. MHP adına konuşma yapan Mehmet Güzgülü, Manisa Belediyesi’nin 5 yıllık hizmet döneminin başarısının 2014 yılında Cengiz Ergün’ün tekrar göreve seçilmesiyle beraber tescillendiğinin altını çizerek MHP Grubunun faaliyet raporuna evet oyu kullanacaklarını dile getirdi. Ancak AK Parti ve CHP Gurubu red oyu verdi. Faaliyet raporu oy çokluğu ile reddedildi.

“KURULACAK 2 ŞİRKET BELEDİYENİN YÜKÜNÜ AZALTMAYA YÖNELİKTİR”

Manisa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 2 şirket kurulmasına yönelik maddenin görüşülme sırasında MHP Grubu adına söz alan Mehmet Güzgülü, mevcut şirket BESOT’un üzerindeki yükün azaltılması ve Manisa’nın tümüne yapılacak olan hizmetlerin bir an önce başlaması adına her iki şirketin kurulması gerektiğini söyledi.

Başkan Ergün ise kurulması planlanan şirketlerden MANULAŞ’ın her türlü toplu taşıma hizmetlerini yükleneceğini belirterek şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere ilimizin büyükşehir olmasıyla beraber, ulaşım hizmetlerinin ağı da genişlemiştir. Bu anlamda MANULAŞ, her türlü toplu taşıma hizmetlerini üstlenmek, trafik düzenini ve güvenliğini sağlamak, açık ve kapalı otopark yerlerini yapmak, alt-üst geçitleri yapmak ve işletmek, kara ulaşım hizmetlerini yapmak ve işletmek gibi görevleri üstlenecektir. Kısacası ulaşıma dair her türlü iş ve hizmeti MANULAŞ yapacaktır. Ayrıca Ulaşım Master Planları’nın yapılma kararlarında ihale safhasına geldik. Hatırlarsanız geçmiş dönem belediye meclisinde buna yönelik karar alınmıştı. Kurulması planlanan bir diğer şirket de su, kanalizasyon, konut üretimi ve asfalt çalışmaları işlerini yürütecektir. Bilindiği üzere büyükşehir belediyelerinin çoğu AK Parti’nin yönetiminde. Bu anlamda İstanbul’da, Bursa’da belediye bünyesinde ne kadar şirket var hepiniz iyi biliyorsunuz. Eğer bu şirketler bir ay daha kurulmasın düşüncesi varsa saygı duyarım. Ama kararı aldığımız andan itibaren bu şirketlerin prosedürlerini yaşayacağız. Kaldı ki İç İşleri Bakanlığı’ndan onaylanmadan zaten şirket kuramayız. 2004-2009 döneminde kurulan BESOT vardı, ancak geçtiğimiz 5 yıl sürecinden daha faal değildi. Fakat BESOT’un 2009’dan 2014 yılına kadar Manisa Belediyesi’ne ne kadar katkı sağladığını sizler de biliyorsunuz. Sadece hizmet alım ihalelerinde BESOT’un Manisa Belediyesi’ne yılda 10-12 Milyon TL katkı sağladığını hatırlatmak isterim.”

Konuşmanın ardından AK Parti Grubu maddenin plan-bütçe komisyonuna gönderilmesi yönünde görüş bildirdi.

Toplantıda 23 gündem maddesine görüşülerek karar verildi. Meclise komisyonların görüşmeleri adına ara verildi.

Yorumlar (0)
banner1363
17°
sisli
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 12:24
İkindi 15:23
Akşam 17:54
Yatsı 19:13