banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsunlu hekim uyardı!

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri rahim ağzı kanserine farkındalık oluşturmak amacıyla stant açarak soruları olan vatandaşları kadın doğum polikliniklerine yönlendirdi.

MAGAZİN 14.01.2019, 16:06
Samsunlu hekim uyardı!
banner1343

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri ''Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında stantlar açarak vatandaşları bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla broşürler dağıtıp, afiler astı.

ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ

Rahim ağzı(Serviks)kanseri hakkında bilgi veren Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Alper Tuğlu,  "Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve iyileşmenin erken teşhis ile doğru orantılı olduğunu unutmamalıyız. Rahim ağzı kanseri; kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra sıklıkta görülmektedir. Rahim ağzı kanseri, nedeni tamamen aydınlatılmış bir kanser olup önlenebilir bir hastalıktır. Düzensiz, mens (adet) dönemleri arasında veya cinsel ilişkiden sonrasında anormal vajinal kanama, cinsel ilişki sırasında ağrı, sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı, yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı, vajinal rahatsızlık veya kokulu akıntı, tek bir bacakta şişkinlik ve idrar yaparken ağrı gibi sorunlar rahim ağzı kanseri belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarama ve erken teşhis ile tam tedavisi mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır” açıklamalarında bulundu.
  
YILDA 1 KEZ KONTROL
Dr. Alper Tuğlu son olarak,  “Günümüzde HPV testleri rahim ağzı kanseri taramasında yer almaktadır. HPV testi rahim ağzı hücrelerde virüsün tespiti esasına dayanan bir testtir. Ülkemizde ulusal kanser tarama standartlarına göre 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV testi ile taranmakta, pozitif çıkan olgular pap smear ile tekrar değerlendirilmektedir. Pap smear testi dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir. HPV aşıları ile artık rahim ağzı kanserinden primer korunulabilmektedir. Piyasadaki 2’li 4’lü aşılar ve çıkacak 9’lu HPV aşıları özellikle 9-13 yaşları hedeflemekte olup daha ileri yaşlarda ve hatta erkeklere de yapılabilmektedir. HPV testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir. Rahim ağzı kanserinde cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Kadınların şüpheye ya da belirtilerin olmasını beklemeden mutlaka yılda bir kez ilgili bölüm doktoruna muayene olması hayati önem taşımaktadır."  diye konuştu.

 
 

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Eylül 2019
İmsak 04:42
Güneş 06:08
Öğle 12:35
İkindi 16:05
Akşam 18:51
Yatsı 20:12